Ústecké kalendárium – srpen 2004

orthopedic pain management

             

Kalousková Terezie                                                         Pavlasová Marie

4. srpna 1944 byly v Praze popraveny sestry Marie PAVLASOVÁ a Terezie KALOUSKOVÁ.

Obě sestry byly zatčeny společně s třetí sestrou Viktorií Kroupovou v souvislosti s Ludvíkem Twardkem. Ten se schovával v Ústí nad Orlicí v Goethově ulici čp. 703 u Viktorie Kroupové. Zde došlo 20. ledna 1943 k domovní prohlídce, při které gestapo hledalo švagra Viktorie Kroupové Antonína Kalouska. Místo něho však našli Ludvíka Twardka. Ten se při následném výslechu gestapem pokusil o útěk, ale byl postřelen a převezen do ústecké nemocnice, kde téhož dne zemřel. Všechny tři sestry byly ihned zatčeny a vězněny v Praze na Pankráci. Viktorie Kroupová zde byla 1. října 1943 popravena a Terezie a Marie následně po sobě 4. srpna 1944.

 

 

 

 

 

 

31. srpna 1974 zemřel v Ústí nad Orlicí amatérský malíř Jaroslav ČADA.

Jaroslav Čada se narodil v Ústí nad Orlicí 21. srpna 1903 v rodině textilního dělníka. Po studiích na ústecké textilní škole pracoval jako textilní návrhář. Začínal v Brně v továrně na koberce. Později pokračoval u ústecké textilní firmy Jandera. Když byl v komplexu textilní továrny na Parníku u České Třebové vybudován samostatný závod 07 Textilní tvorba n. p. Praha, přešel do jejich textilního ateliéru. Zde působil až do odchodu na zasloužený odpočinek.

Jaroslav měl již od dětství dvě velké lásky. Přírodu a malování. Ve volném čase se oběma věnoval. Nejraději maloval prosluněná jara s rozkvetlými stromy, Tichou Orlici se svými kouzelnými zákoutími, romantické kouty rodného města i krajinu z jeho okolí. Inspirovaly jej i slovenské Tatry, Šumava, Krkonoše i Orlické hory.

Usilovnou prací a vlastní pílí se propracoval mezi nejlepší krajináře Východočeského kraje. Jeho většinou olejové obrazy měli možnost vidět návštěvníci výstav nejen v Ústí nad Orlicí, Vysokém Mýtě, České Třebové, Lanškrouně, ale i v Praze.