Který blbec to vymyslel?!

Který blbec to vymyslel?!
19.3.2009
Komentář primátora města Jana Kubaty k problematice parkování pod Lidickým náměstím

                

   KTERÝ BLBEC TO VYMYSLEL?!

 

   Když se po rekonstrukci dolní části Masarykovy třídy objevila u Smetanových sadů značka „zákaz vjezdu“, která řidičům znemožňovala jet rovně směrem k divadlu a Pařížské ulici, obdržel jsem desítky e-mailů. Bylo v nich „který blbec to vymyslel?!“. Přání motoristů jsme vyhověli a značku sundali. Zanedlouho jsem obdržel desítky e-mailů. Bylo v nich „který blbec to vymyslel?!“. Opravdu si nechci stěžovat, jak to mám těžké. Těžké to mají vyhození lidé z českých porcelánek.

   Nejen já, ale i každý současný primátor velkého města, jsme zdědili nejcharakterističtější průvodní jev zvyšování životní úrovně – nárůst počtu aut. Naše město nebylo na tak obrovský objem automobilové dopravy stavěné. S tím logicky souvisí i naléhavá potřeba parkovacích míst, a to zejména v centru města a velkých sídlištích. Když si uděláme řešerši, kolikrát se tématem parkování v Ústí zabývaly za poslední rok sdělovací prostředky, dostaneme se k obrovskému číslu 178. Mým úkolem je pokusit se problém nějak řešit a proto jsme začali mimo jiné prověřovat možnost stavby podzemního parkoviště pod Lidickým náměstím a zorganizovali k tomu také veřejnou anketu. A zde se dostávám zpět k začátku mého článku – vývoj celé causy je zase o tom, že cokoliv uděláme, je špatně. Dobré řešení prostě není… Možná je ale normální, že přibližně půlka veřejnosti věci vítá a druhá je současně odmítá.

   Není pravdou, že o stavbě parkoviště pod Lidickým náměstím je už dávno rozhodnuto, jak říkají zelení. Ti jsou ostatně proti parkování kdekoliv, neboť si obecně auta nepřejí. Rozpracovat stavbu do určitého stadia s tím, že může být realizována třeba za několik let (a také vůbec) je na ústecké radnici běžné. Vzniká tím jakýsi zásobník akcí, projektů a nápadů, což později výrazně usnadňuje práci. Takových akcí „s otazníkem“ mám nyní před sebou v seznamu devatenáct. Kromě parkoviště pod Lidickým náměstím jde např. o stavbu Asijského domu v ZOO, světelné křižovatky Lipová, rekonstrukce některých sportovišť, apod.

   S obrovským názorovým rozptylem se setkáváme také u problematiky parkování na sídlištích. Když chceme rozšířit počet stání (a městské obvody to v řadě případů udělaly), je to často na úkor zelených ploch. To se zase nelíbí maminkám s dětmi a nelze se tomu divit. Někteří navrhují vybudování parkovacího domu na okraji sídliště a jiní oponují, že přece nebudou parkovat 200 metrů od domu…

   Parkování pod Lidickým náměstím nepovažuji za úplně špatný nápad a rád si počkám jak na výsledky práce pracovní skupiny k tomu určené, tak na výsledky veřejné ankety. Největší problém zde podle mého názoru nespočívá v tom, že auta budou po případném dokončení stavby do centra jezdit více (to je nesmysl, jen se některá „přeskupí“), ale v psychologickém dopadu na veřejnost. Lidé jsou stavebních ruchem unaveni a já to upřímně chápu.

   Sám nechávám tuto věc naprosto otevřenou.