Poslední rozloučení se Zdeňkem Friedlem

Poslední rozloučení se Zdeňkem Friedlem
17.3.2008
Se zakladatelem Porty Zdeňkem Friedlem se dnes v malé síni nového krematoria rozloučili jeho příbuzní, kamarádi a ústecká veřejnost.

   Smutečního obřadu na ústeckém Střekově se dnes zúčastnil také dlouholetý přítel Zdeňka Friedla a radní města Ivan Dostál, který vyjádřil rodině zesnulého za město Ústí nad Labem hlubokou soustrast.

„Zdeněk byl nejen velmi pracovitý a obětavý organizátor festivalu Porta, ale především výborný a spolehlivý kamarád. Všem nám bude velice chybět,“ řekl Ivan Dostál.

   Zdeněk Friedl od konce 60. let pracoval jako zástupce ředitele ústeckého Domu kultury. Ústecký trampský festival Porta spoluzakládal v roce 1967. O tři roky později těžce nesl, když si první český trampský hudební festival přisvojili svazáci. S velkým nadšením pak Friedl přivítal jeho návrat do Ústí nad Labem počátkem 90. let minulého století.

   V nenápadném muži, který hrál také divadlo, ztratila Porta neúnavného a nadšeného organizátora, který až do poslední chvíle byl platným členem štábu festivalu. Ještě loni se aktivně podílel na přípravách akce, letos už se bohužel bude muset Porta obejít bez něj.   Friedl je spolu se Zbyňkem Jelínkem držitelem Ceny primátora města Ústí nad Labem za rok 2002. 

   Dlouhodobý předseda a zakladatel festivalu PORTA Zdeněk Friedl zemřel 10. března ve věku nedožitých 84 let. Čest jeho památce.