Šest minut pro zdraví

Šest minut pro zdraví
9.10.2013
V ústeckých Městských sadech byla otevřena unikátní stezka s názvem 6 minut pro zdraví, kde si občané mohou otestovat svůj zdravotní stav.

Jedná se o pilotní, v Evropě dosud nerealizovaný, jednoduchý a efektní projekt městské stezky určený ke zdravotní diagnostice. Autorkou myšlenky je ústecká lékařka MUDr. Iveta Petrová, která dala podnět statutárnímu městu Ústí nad Labem k jeho realizaci.

Slavnostního zahájení se spolu s MUDr. Petrovou zúčastnil náměstek primátora Ústí nad Labem Pavel Boček, MUDr. Petr Veselský, ředitel regionální pobočky VZP v Ústí nad Labem a docent Pavel Jansa ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Oceňuji, že město nápad paní doktorky Petrové realizovalo. Pro občany je to zajímavá příležitost, jak skloubit procházku nebo posezení v sadech s nenáročnou kontrolou svého zdravotního stavu. Přeji všem, kteří si stezku vyzkoušejí, aby výsledek byl co nejlepší. A pokud se náhodou vyskytnou problémy a budou muset k lékaři tak, ať to dobře dopadne,“ popřál náměstek primátora Pavel Boček.

Stezka je opatřená časomírou, měřením vzdálenosti, informačními tabulemi a hodnotící tabulkou. Stačí jen sledovat vzdálenost, kterou je schopen člověk ujít během šesti minut. Výsledek ukáže, jak je na tom se svou kondicí, především ale se srdcem a plícemi.

„Jsem ráda, že stezka za podpory města vyrostla, a to na frekventovaném místě v parku, kde se pohybuje celé spektrum populace. Osloví tak i lidi staršího věku, pro které jsou obvyklé sportovní aktivity příliš náročné. Myslím, že tato jednoduchá iniciativa je snadno přenosná i do jiných měst a obcí.Město Ústí nad Labem se tak stalo průkopníkem nové metody s velkým potenciálem,“ uvedla MUDr. Iveta Petrová.

Stezka je vytvořena podél hlavní přístupové cesty do Městských sadů ve směru od křižovatky Masarykovy a Sadové ulice. Investorem je statutární město Ústí nad Labem, náklady na její vybudování překročily 200 000 korun, finanční spoluúčast přislíbila Všeobecná zdravotní pojišťovna.