Ústí n. L. hledá francouzského partnera

Ústí n. L. hledá francouzského partnera
19.4.2004
Primátor města Mgr. Petr Gandalovič dnes požádal francouzského velvyslance v ČR Joëla De Zorziho o pomoc při hledání partnerského města ve Francii. “Pro Ústí nad Labem by byla úzká spolupráce s francouzským městem výhodná, protože zkušenosti z Evropské unie, do které brzy vstoupíme, se nejlépe přenášejí v bezprostředním kontaktu”, řekl Gandalovič při dnešním setkání na magistrátu města.

  Obě strany se shodly na tom, že vztahy Ústí nad Labem a Francie jsou vynikající. Gandalovič připomněl, že francouzský kapitál dominuje na Ústecku ve strategické oblasti dodávek tepla (Teplárna Ústí – f. Dalkia). “Budu rád, když k nám přijdou další francouzské firmy. Jsme ochotni jim nabídnout unikátní podmínky – zainvestovaný pozemek za symbolickou cenu i administrativní pomoc při vyřizování velkého množství povolení”, dodal primátor.

  Podle Gandaloviče je už Ústí nad Labem spíše městem vzdělání, kvalitní lékařské péče a úřadů, než těžkého průmyslu. Primátor opět zdůraznil snahu o změnu obrazu města navenek a v této souvislosti zmínil např. rekonstrukci Mírového náměstí, projekt nábřežní oddechové promenády i zastavení volných ploch v centru Ústí nad Labem.

  Jak uvedl náměstek primátora Mgr. Jan Kubata, Ústí nad Labem nyní očekává, jaký finanční dopad bude mít vstup České republiky do Evropské unie. “Budeme vyvíjet velkou snahu o získávání peněz z evropských fondů. Bohužel musím říci, že rozpočty měst a obcí v celé ČR v posledních pěti letech klesají, přičemž objem státního rozpočtu stoupá”, konstatuje Kubata. Pokud bude podle jeho dalších slov schválen zákon o DPH, vznikne městu povinnost odvést státu o 32 miliónů korun více, než se původně očekávalo. Ústí nad Labem naopak dostane zpět je 7 miliónů.

  Ústí nad Labem nyní jedná o partnerství s francouzským městem Douai