Vichřice způsobila škody za 8 miliónů

Vichřice způsobila škody za 8 miliónů
11.8.2005
Výše škod na městském majetku, které napáchal silný vítr o posledním červencovém víkendu, přesahuje 8 miliónů korun. „Zhruba polovinu z této částky zaplatí pojišťovna“, říká náměstek primátora Tomáš Jelínek.

   Největší škody, a to za téměř 5 miliónů, vznikly na zeleni. Jde především o stromy, které byly zcela zničeny nebo poškozeny v takové míře, že budou muset být pokáceny. Nejvíce byla poškozena zeleň na Severní Terase (2,4 mil.) a na území centrálního obvodu (1,9 mil.). Co se týče památných stromů, na lípě v Mojžíři došlo jen k drobnému poškození větví. Několik větví se odlomilo také na kočovské lípě, kde ale vítr znehodnotil také značení stromu – bude nutné osadit novou tabuli i se stojanem. Celkové náklady na likvidaci poškozené zeleně budou činit 2 milióny korun.

   Škody na majetku školských zařízení, ústavů sociální péče, ostatních příspěvkových organizací, aj. byly vyčísleny na 3,3 mil. Kč. U škol a ÚSP jde převážně o poškození střešních krytin, plotů či vytopení objektů. V ZOO byly kromě poničení dvou střech poškozeny také výběhy. „S likvidací škod se město vypořádá bez větších problémů. Důležité je, že vichřice nikoho nezranila“, dodává Jelínek.

   Zní to neuvěřitelně, ale jeden z odborů MmÚ uvedl v přehledu rozsahu škod zisk. Vítr totiž vyvrátil jeden ze stromů v atriu magistrátu, který chtěl odbor hospodářské správy pokácet. Příroda to udělala za něj a město tak ušetřilo 200 korun…