Z mezinárodního turnaje karate v ruském Vladimiru přivezli Ústečané tři zlaté

28.5.2009

V pátek 22. května 2009 odcestovala čtyřčlenná výprava ústeckých karatistů ve složení Sebastian Bytyqi, Fabiana Bytyqi, Jaroslav Hodina a trenér Miloslav Kabeš na mezinárodní turnaj karate do ruského Vladimiru. V rámci čtyř dnů proběhl nejenom samotný turnaj karate, ale i několik poznávacích výjezdů do zajímavých a historických míst okolí Vladimiru. „Na turnaj jsme byli pozváni radou zástupců občanů města Vladimir, kteří se o nás celou dobu pobytu starali. Akce byla pořádána v rámci programu výměnného sportovního pobytu měst Ústí nad Labem a Vladimir.“, řekl na úvod trenér zúčastěných karatistů z Ústí n.L. Miloslav Kabeš.

 

Turnaj karate byl na programu hned druhý den po příletu do Moskvy a následné cesty do Vladimiru. Zúčastnili se ho nejenom závodníci z Ruska a pozvaní závodníci z Ústí nad Labem, ale také karatisté z Itálie. Ústečtí karatisté si na turnaji vedli velmi dobře a vynikajícím úspěchem se ziskem tří zlatých medailí si splnili 100% úspěšnost. „Musím pochválit výkony, které předvedli moji závodníci. Ovšem hned na začátku nás překvapilo, že turnaj byl pořádán organizací tradičního karate. To byla pro nás dost zásadní a nečekaná změna. Na pravidla tradiční karate jsme se však adaptovali velmi rychle a tak konkurence zúčastněných závodníků nám nedělala problém. Pravidla světové federace WKF a tradičního karate si jsou dost odlišná, ale jelikož samotné sestavy si zas tak cizí nejsou, dali jsme si pozor pouze na určité detaily“, hodnotil situaci na turnaji M.Kabeš.

 

V nejobsazenější kategorii mladších žáků nastupoval jako první Sebastian Bytyqi. Po dvou kolech, které byly dle pravidel tradičního karate hodnoceny na známky, zvítězil s velkou bodovou převahou. Mezi staršími žákyněmi a také po dvou kolech, zvítězila Fabiana Bytyqi. Stejného výsledku se stejným počtem soutěžních kol uspěl i Jaroslav Hodina v dorostencích. „ Sebastián měl situaci asi nejtěžší. Nikdo z nás totiž netušil, jak budou jeho styl cvičení hodnotit rozhodčí preferující tradiční pojetí. Po známkovém hodnocení, které bylo o dva body vyšší než u ostatních závodníků, naznačilo, že jsme asi malým překvapením na turnaji. Stejná situace se konala i u Fabiány a Jardy a tak jsme mohli slavit hattrick v podobě tří zlatých medailí“, hodnotil výkony svých svěřenců M.Kabeš.

 

V rámci celého pobytu proběhlo i několik zajímavých akcí, které měly sloužit k většímu seznámení mezi ruskými, českými a italskými sportovci. Do programu patřil trénink karate, návštěva historického městečka a spousta dalších aktivit. „Pěknou akcí byl trénink karate pod vedením italského shihana Roberta Bachillega, který je nositelem 6. danu shotokan karate, spolu s italskými a ruskými karatisty. Tříhodinový a velmi fyzicky náročný trénink obsahoval veškeré prvky tradičního karate. V naší náročné celoroční soutěžní přípravě to bylo zajímavou a pestrou změnou. Oddechovou akcí pak byl výlet do historického městečka, kde se natáčela i známá pohádka Mrazík. Překvapil nás i oběd v tradiční ruské restauraci, kde jsme byli pohoštěni obsluhou vystupující v historických krojích“, řekl Kabeš.

 

Celá akce byla podpořena městem Ústí nad Labem a městem Vladimir. Podobných akcí se již v minulých letech zúčastnili i další sportovci našeho města. Podle slov zúčastněného trenéra M.Kabešem, by členové rady města Vladimir příští rok navázali opět na další vzájemné setkání.

„Touto cestou bych rád poděkoval městu Ústí nad Labem, které nám pomohlo do Vladimiru vycestovat. Osobně bych ale také rád poděkoval p.Mlnaříkové z kanceláře primátora města Ústí n.L., která nám pomohla organizačně zařídit celý výjezd “, na závěr předal své postřehy ústecký trenér M.Kabeš.

 

 

                                                                                                                       Miloslav Kabeš

                                                                                                               Karate klub Ústí nad Labem