Ambrozek v Ústí o chemičce

Ambrozek v Ústí o chemičce
25.10.2004
O podporu ministerstva životního prostředí ve věci investic do bezpečnosti provozů Spolchemie požádal dnes ministra životního prostředí Libora Ambrozka náměstek primátora Tomáš Jelínek. Stalo se tak na dikusním fóru, které proběhlo na střekovském obvodním úřadě.

   Ambrozek zmínil v této souvislosti dvě „teoretické možnosti řešení“. Stát buď z vlastních prostředků zasanuje ekologické škody či investuje do nových provozů a potom firmu prodá, nebo to udělá její nabyvatel a stát mu sníží kupní cenu. Jak minulý týden v Ústí řekl premiér Stanislav Gross, vláda má zájem na řešení tohoto problému a jednou z cest je např. použití části peněz z prodeje státního podílu ve Spolku do moderních technologií.

   Trmický starosta Oto Neubauer ministra upozornil, že je třeba urychleně postavit úsek dálnice D8 z Lovosic do Řehlovic. Pokud se stavba zdrží, vážně na to doplatí malé obce, přes které bude jezdit obrovský počet automobilů z Prahy na německou hranici a naopak. „Z hlediska ministerstva životního prostředí dostavbě dálnice nic nebrání. Zdržovat to mohou případné správní žaloby“, řekl ministr.

   Náměstek Jelínek se v diskusi vyslovil pro větší podporu státu obnovitelným zdrojům energie. „Nesouhlasím s negativním postojem starostů některých severočeských obcí k umístění ekologických větrných elektráren“, konstatoval Jelínek.

   Do roku 2010 by mělo být v České republice postaveno 300 větrných elektráren, což je vzhledem k povětrnostním podmínkám možné zhruba na 3 % území státu. Kromě Vysočiny to mohou být i Krušné hory.

 

Náměstek primátora T. Jelínek (vlevo) v rozhovoru s ministrem.