Bezdomovcům pomůže nové centrum

Bezdomovcům pomůže nové centrum
6.9.2005
Lidem v nouzi začalo od 1. září v Ústí nad Labem pomáhat denní centrum místní Oblastní charity.

    Centrum sídlí v azylovém domě ve Štefánikově ulici a za první týden činnosti sem už našlo cestu 24 klientů.

   Cílovou skupinou Denního centra pomoci jsou podle ředitelky Oblastní charity Vlasty Kopsové lidé bez přístřeší, v krizové situaci nebo bez stálého příjmu. Služba není určena intoxikovaným. Každý den od 11. do 13. hod. zde vydávají zdarma teplou polévku a v době mezi 16. a 18. hodinou je poskytován potravinový balíček. Za symbolický poplatek mají klienti možnost vykonat osobní hygienu a vzít si nutné ošacení. K dispozici je i informační servis ve formě sociálního, pracovního, zdravotního a duchovního poradenství. „Jde o rozšíření stávajících služeb, které jsou poskytovány v azylovém domě a my jsme to samozřejmě přivítali“, řekl primátor města Petr Gandalovič.

   Oblastní charita dostala podle náměstka primátora Tomáše Jelínka na provoz Denního centra pomoci od města grant ve výši 216 tisíc korun. „Peníze jsme dali rádi, protože organizace předložila velice kvalitní projekt. Taková služba nesmí ve velkém městě chybět. V Ústí nad Labem je odhadem přibližně 100 bezdomovců“, dodává náměstek.

   Ústecký azylový dům přispěl za několik let své činnosti k návratu mnoha lidí do běžného života. „Měl jsem obchod, zkrachoval jsem, opustila mě partnerka a já to řešil pitím. Šlo to strašně rychle a nebýt pomoci lidí z azylového domu, tak bych asi umřel“, řekl na dnešním slavnostním otevírání centra jeden z bývalých klientů, jenž strávil v azylovém domě rok a půl.

 

Náměstek primátora Tomáš Jelínek ochutnal v azylovém domě polévku.