Brooklynský sládek přednáší v Ústí

Brooklynský sládek přednáší v Ústí
6.10.2005
Sládka vyhlášeného newyorského pivovaru Brooklyn Brewery Olivera Garretta přijal dnes primátor města Petr Gandalovič.

   Oliver Garrett se v Ústí nad Labem účastní Pivovarsko-sladařských dnů, kde bude přednášet o renesanci tradiční pivní kultury v USA i ve světě. Jde o celosvětově uznávanou osobnost v oblasti výroby a kultury piva, která je autorem řady knih a publikací na toto téma (např. „Sládkova tabule“).

   „Při své pětileté práci na konzulátu v New Yorku jsem samozřejmě brooklynské pivo ochutnal, byl to Weisse Beer nasládlé vůně, banánovo – jablečné chuti, lehce kořeněné s velmi slabou hořkostí. Americké pivo je ale výrazně jiné než naše, není tak „plné“, říká primátor.

   Gandalovič a Garrett se v rozhovoru shodli na tom, že oba mají rádi českou pivní restauraci v newyorské Astorii: Bohemian Hall – Beer Garden. „Řekli jsme si, že až zase někdy přijedu do New Yorku, můžeme se tam setkat“, dodal primátor.

    V roce 1900 existovalo v ÚSA 2000 pivovarů, ale do roku 1974 klesl jejich počet na 40. Dnes je však na území Spojených států amerických 1500 pivovarů, z nichž většina vyrábí velmi chutná piva. Nové druhy piv pocházející z USA začínají ovlivňovat celosvětový vývoj v této oblasti.