Bude Ústí nad Labem kongresovým městem?

Bude Ústí nad Labem kongresovým městem?
25.6.2003
Připravenost Ústí nad Labem k pořádání kongresů byla tématem dnešního jednání primátora města P. Gandaloviče s ředitelem České centrály cestovního ruchu D. Gladišem, pracovníkem odboru kongresové a incentivní turistiky ČCCR J. Šnajdrem, generální tajemnicí pražské Asociace kongresové turistiky E. Vítkovou, ředitelkou Incomingu Čedok M. Athanasiadovou, vedoucím oddělení markertingu Kongresového centra v Praze O. Špačkem, ředitelkou Prague International M. Massárovou a ředitelem marketingu společnosti Guarant Ivo Mixou.

Hosté se seznámili s vhodnými prostorami pro pořádání kongresů, ubytovacími kapacitami i možnostmi doprovodných programů. V této souvislosti si krátce prohlédli Městské divadlo, Dům kultury chemiků, Dům techniky i hotely Vladimir a Bohemia. Největším problémem v rámci pořádání kongresů v Ústí nad Labem jsou dle jejich slov kvalita ubytování a celkový obraz města, jenž byl vytvořen zejména v souvislosti s minulou ekologickou zátěží.

Podle primátora P. Gandaloviče lze v Ústí nad Labem organizovat kongresové akce na téma životního prostředí, infrastruktury či zdravotnictví. Jsou to totiž oblasti, které se místní problematiky bezprostředně dotýkají. “Pro  posílení vůle vybrat si v budoucnosti Ústí nad Labem jako kongresové město bude muset samospráva vytvořit a zveřejnit kompletní nabídku veškerých možností a služeb a obecně změnit image města v očích veřejnosti”, dodal primátor.

Jak uvedla vedoucí kanceláře primátora K. Pelikánová, Ústí nad Labem sice nemá pětihvězdičkové hotely, ale je připravené účastníkům kongresu nabídnout bohatý doprovodný program. “Kongresmani poptávají především golf, tenis, squash nebo vyjížďky na koni. To vše jsme schopni bez problémů zajistit. Je možné nabídnout i další akce, jako např. vyjížďku lodí po Labi”, konstatuje Pelikánová.

Kastelán hradu Střekov J. Himmel ukázal zástupcům města i hostům nevyužívané prostory Rytířského sálu hradu, ve kterých se ještě v roce 1987 konaly svatební obřady. Záměrem je zrekonstruovat sál tak, aby mohl sloužit ke kongresovým účelům, dále koncertům, seminářům či reprezentačním akcím. Primátor P. Gandalovič to označil za dobrý nápad, náklady by však činily 2 mil. korun. “Budeme se zabývat tím, jak této myšlence pomoci”, řekl primátor.

Město Ústí nad Labem není podle Pelikánové v kongresové sféře žádným nováčkem. V nedávné minulosti se v našem městě konaly sympózia diabetologů, lékařů, specialistů laserového očního lékařství a mnoho dalších podobných akcí.

“Není naší ambicí konkurovat Praze v segmentu velkých prestižních mezinárodních kongresů. Chceme se však dostat na úroveň měst schopných zajistit akci střední a vyšší úrovně”, říká náměstek primátora T. Jelínek.

Kastelán hradu Střekov J. Himmel ukázal hostům prostory Rytířského sálu, který může po rekonstrukci sloužit také ke kongresovým účelům