Česká vláda neumí řešit nezaměstnanost

Česká vláda neumí řešit nezaměstnanost
8.10.2003
Kriticky se k politice české vlády vyjádřil včera večer na setkání s ministerským předsedou Brandenburska (SRN) Mathiasem Platzeckem primátor města Ústí nad Labem Mgr. Petr Gandalovič.

   Vláda podle primátora neumí nastartovat ekonomický růst, spotřebovává neúměrné množství veřejných financí a dlouhodobě nedokáže řešit otázku nezaměstnanosti. “Míra sociálního zabezpečení je tak štědrá, že lidé nejsou motivováni pracovat”, dodal Gandalovič. M. Platzek na to s úsměvem reagoval slovy, že tato situace je mu povědomá.

   Jak dále konstatoval Gandalovič, celý Ústecký kraj zápasí s vysokou nezaměstnaností, nicméně pracovní síla je velice kvalifikovaná. To může být výhodou při získávání nových zahraničních investorů.

   Oba politici se shodli na tom, že v  dálničních regionech bude hospodářský růst větší, než v oblastech postrádajících důležité dopravních cesty. “Naše studie vypovídají o tom, že ve vzdálenosti 25 km od dálnice je nových investic už málo. Dálnice hraje klíčovou roli”, řekl Platzek. P. Gandalovič věří, že dálnice D8 propojí Ústí nad Labem s Drážďany už v roce 2006 a naše město se tak stane důležitým centrem mezi Prahou a saskou metropolí.

   Včerejší jednání v hotelu Vladimir se konalo při příležitosti prezentace spolupráce německých firem TVF a Lobbe s českou společností Geosan, která v ústeckém Spolku provede sanaci podloží. “V Ústí nad Labem se nám postupně podařilo vyčistit vzduch, vodu a nyní jsme v etapě odstraňování starých ekologických zátěží. Pro město je velice důležité, že sanace ve Spolku proběhne”, prohlásil primátor.

  

   Oba politikové v rozhovoru pro ČTK.