Chřipka: vláda naprosto selhala

Chřipka: vláda naprosto selhala
17.10.2005
V letošním chřipkovém období, které je navíc ještě ovlivněno obavami z ptačí chřipky, vláda podle primátora města Petra Gandaloviče naprosto selhala při zajišťování očkování ohrožených skupin obyvatel proti chřipce.

   Díky nedotažené legislativní změně a pokusu vlády přesunout náklady na očkovací látku ve výši 300 milionů korun na zdravotní pojišťovny je v současné době nedostatek očkovací látky pro očkování seniorů a osob se zvýšeným rizikem. Tyto osoby jsou tak vystaveny nejen závažnému zdravotnímu riziku při onemocnění chřipkou, ale i psychickému stresu v souvislosti se zprávami o ptačí chřipce.

   „Vláda o této situaci samosprávy měst a obcí nijak neinformovala, čímž nás dostala do situace, kdy musíme čelit oprávněným obavám občanů sami. Dnes k této věci proběhne jednání za účasti primátora města, ředitele hygienické stanice, ředitele Městské policie a dalších představitelů veřejné správy. V jiných zemích vidíme, jak představitelé vlád aktivně řeší problém ptačí chřipky. Náš předseda vlády není schopen situaci ve zdravotnictví zvládat, a tak jsme ohroženi i běžnou chřipkou“, uvádí Gandalovič.