Cibrian – ČR na vstupu do EU získá

Cibrian – ČR na vstupu do EU získá
5.6.2003
Česká republika jednoznačně dostane od Evropské unie více peněz, než vydá do jejího rozpočtu. Na dnešním diskusním setkání konaném na ústeckém magistrátě to řekl vedoucí Delegace Evropské komise v ČR Ramiro Cibrian.

České firmy, kraje, města, sdružení obcí a neziskové organizace budou mít dle Cibriana možnost už v roce 2005 předkládat projekty k financování ze strukturálních fondů ve výši 11 miliard korun. Čeští zemědělci budou moci žádat o 12 miliard a dalších 7 miliard má být k dispozici prostřednictvím jednotlivých politik EU v rámci dobíhající předvstupní pomoci.

“Ve stejném roce bude celkový příspěvek ČR do rozpočtu EU téměř 30 miliard korun. Právo čerpat však bude ve výši téměř 40 miliard. To znamená, že pokud bude ČR projektově úspěšná, bude její příjem 10 miliard čistého”,  dodal Cibrian.

Cibrian míní, že neexistují důvody, proč by ČR neměla být v EU úspěšná, neboť má vynikající zeměpisnou polohu, dobrou síť komunikací a kvalitní lidské zdroje.

Vstup ČR do Evropské unie přinese podle primátora Mgr. Petra Gandaloviče našemu městu zintenzívnění obchodních styků, větší investiční aktivitu a pokud budou projekty dobře připravené, i peníze z evropských fondů. Mgr. Gandalovič by uvítal, kdyby účast Ústečanů v referendu o vstupu do EU byla vyšší, než je celostátní průměr.

“Pokud se Česká republika ocitne v evropském společenství, administrativní prioritou ústecké radnice bude naučit se zpracovávat projekty tak, aby měly šanci na finanční úspěch”, řekl primátor.

S pozdravem
Milan Knotek