Děti Gombošovy už jsou v Praze

Děti Gombošovy už jsou v Praze
25.1.2006
Sociální pracovnice magistrátu města Ústí nad Labem dnes odvezly čtyři děti slovenské rodiny Gombošových z ústeckého Domova pro matku a dítě do Diagnostického ústavu pro děti cizinců v Praze.

   Dočasné odebrání dětí rodičům umožnilo předběžné opatření soudu. Návrh na jeho vydání podalo město, aby děti ochránilo před nevyhovujícími životními podmínkami. Rodina Gombošových sice předložila sociálnímu odboru MmÚ podnájemní smlouvu v objektu ve Veslařské ulici, ale místní šetření ukázalo, že zde nebydlí a nikdo je tam nezná. Podle informací sdělovacích prostředků měla rodina s dětmi přenocovat venku a vzhledem k silným mrazům bylo nutné celou věc řešit ve prospěch dětí. „Nejsem zastáncem odebírání dětí rodičům za každou cenu ani jejich zavírání do ústavů. Nemůžeme ale dopustit, aby přenocovaly venku ve dvacetistupňových mrazech“, říká primátor města Petr Gandalovič.

   Jeden z rodičů se prokázal dohodou o provedení práce. Bylo mu vysvětleno, že touto smlouvou není účastníkem zdravotního a sociálního pojištění a nemůže získat povolení  k pobytu a následně i sociální dávky. „Rodina by zůstala bez prostředků a byla by odkázána pouze na péči charitativních či jiných podobných organizací. Nejlépe by bylo, kdyby rodina zvážila návrat na Slovensko“, dodává primátor.