Do Liverpoolu sport i kultura

Do Liverpoolu sport i kultura
31.8.2007
Zástupci ústecké kultury a sportu se příští rok v Liverpoolu zúčastní v co největším počtu akcí, které se zde budou konat v rámci Evropských dnů kultury.

    Starostovi Liverpoolu Paulu Clarkovi to při osobní návštěvě tohoto anglického města slíbili náměstkové primátora Jan Řeřicha a Arno Fišera.

   „Liverpool bude v roce 2008 Evropským městem kultury a Ústí nad Labem má příležitost se zde představit. Toho musíme využít,“ říká Řeřicha.

   Koncepci účasti města v Liverpoolu zpracuje náměstek Fišera. „Oslovíme desítky především mládežnických klubů a organizací, aby nám předložily svou připravenost Ústí nad Labem reprezentovat. Jejich případnou účast podpoříme z městského rozpočtu,“ uvádí Fišera.

   Zástupci vedení města Ústí nad Labem byli v Anglii na pozvání partnerského města Halton. Šlo o druhou návštěvu ve čtrnáctileté historii tohoto svazku. Se starostou Haltonu Mikem Hodgkinsonem hovořili především o investiční a sociální politice. „Zajímal nás zejména způsob financování investičních akcí a systém podpory volnočasových aktivit mládeže. Největší rozdíly spočívají v tom, že v Anglii musí příjemci služeb platit více peněz, než u nás. Např. tři čtvrtiny nákladů na stavbu nového mostu  v Haltonu za 350 mil. liber budou hrazeny z mýtného“, dodává Řeřicha.

   Zástupci města Ústí nad Labem Jan Řeřicha, Arno Fišera a Liana Wagnerová se v Liverpoolu zúčastnili oslav 800 let založení města. V Haltonu si prohlédli divadlo Brindley, vědecký park Daresbury, dopravní terminál Ditton i dětské centrum ve Warrington Road. „Velmi poučná byla návštěva místního stadionu, který neslouží jen ke sledování rugby a fotbalu, ale rovněž jako multifunkční kulturní a společenské centrum,“ pokračuje Fišera.

   Velké překvapení čekalo zástupce města při vyhlídkové cestě lodí místními „kanály“. Loď řídili nezletilí pocházející ze znevýhodněného sociokulturního prostředí. „Je to jeden ze způsobů začleňování těchto mladých lidí do společnosti. Řízením lodi se učí přijímat zodpovědnost,“ uzavírá Fišera.

 

Vedení města Ústí nad Labem přijal liverpoolský starosta Paul Clark.

 

Oslavy 800 let založení Liverpoolu byly velkolepé.

 

Jejich součástí byl i největší letošní ohňostroj v Evropě - trval 20 minut.

 

Náměstek primátora Jan Řeřicha ve vědeckém parku Daresbury. V pozadí

urychlovač částic...

 

Tématem jednání náměstka primátora Arna Fišery se starostou Haltonu

Mikem Hodgkinsonem byly především sociální otázky.

 

Jan Řeřicha obdržel malou pozornost od zástupců čínského města Tongling,

které je rovněž partnerským městem britského Haltonu.