Fešáci převzali Cenu primátora

Fešáci převzali Cenu primátora
14.12.2007
Primátor města Jan Kubata předal včera v ústeckém Domu kultury skupině Fešáci Cenu primátora za rok 2007.

   Zároveň slavnostně pokřtil novou desku této legendární kapely. "Fešáci vznikli v prosinci 1967, tedy v roce mého narození. Na jejich písničkách jsem se učil hrát na kytaru. Ocenění si naprosto zaslouží, pro Ústí nad Labem i pro české country udělali mnoho", řekl Kubata.

   V oblasti kultury získal za letošní rok Cenu primátora kromě Fešáků rovněž dlouholetý sbormistr a dirigent Ústeckého pěveckého sboru Ivan Brožek. Cena je spojena s finanční odměnou 15 tis. korun.

   Skupina Fešáci patří od počátku 70. let minulého století  ke špičce country kapel v Česku. V roce 1968, ještě pod názvem Greenes, obsadila 2. místo na Portě. Svůj úspěch zopakovala již jako Bluegrass Hoppers i na jejím 3. ročníku.  V roce 1970 přichází  František Pátek, v roce 1974  manažer Oskar Hahn a kapela začíná vystupovat pod názvem  Fešáci. Postupně  přicházejí speaker Petr Novotný, zpěvák Michal Tučný a Tomáš Linka. Supraphon vydává singl Pět stromů/Pražce. O rok později u firmy Panton vychází první fešácké album s názvem Ostrov Fešáků  a v roce 1980 LP Fešáci 2000. Tento rok odchází Michal Tučný a zakládá svoji kapelu Tučňáci. Své 25. narozeniny oslavila kapela megakoncertem v pražské Sportovní hale, během kterého vystoupila tisícovka účinkujících. V průběhu dalších let dochází ke změnám jak u muzikantů, tak i u zpěváků. Fešáci  si však stále drží své prestižní postavení v této oblasti hudby v Česku. V roce 40. výročí založení probíhá velké turné po Čechách s řadou špičkových muzikantů a zpěváků, kteří s kapelou v minulosti spolupracovali.

 

Jan Kubata pokřtil nové CD Fešáků pivem Zlatopramen.