Fontána do zkušebního provozu

Fontána do zkušebního provozu
21.7.2005
Lidické náměstí je opět o něco hezčí. Centrální obvod totiž dokončil opravu fontány před vstupem do budovy magistrátu.

    „Loni jsme zrekonstruovali fontánu v Atriu a letos na Lidickém náměstí. Je to jeden z mnoha kroků ke zlepšení obrazu centra města“, řekl starosta obvodu a krajský vicehejtman Radek Vonka.

  Fontána na náměstí si vyžádala 1,3 mil. korun. Za bezmála 2,5 měsíce prací byly opraveny jedinečné sluneční hodiny a dno má zcela odlišný povrch. Nové jsou také trysky, z nichž směřuje voda vzhůru v jiných konfiguracích, než předtím, i celá technologie, včetně  čistícího zařízení. Fontána je v noci nasvícená a tvoří bezpochyby jednu z dominant středu krajské metropole.

   Kámen, na kterém jsou vyobrazeny sluneční hodiny, byl v minulosti natřen epoxidovým lakem. Ztratil barvu a architekti říkají, že „oslepl“. Muselo proto dojít k jeho otesání.

   Obvod bude podle Vonky v podobných akcích pokračovat. „Chceme také provést rekonstrukci kašny v Městských sadech a u divadla, ale až v příštím roce“, dodává starosta.

   V současné době je fontána ve zkušebním provozu. Odborníci sledují např. nastavení optimální výšky sloupců vody. Ke slavnostnímu otevření fontány dojde 1. září.