Gandalovič a Kočí "odstřelili" tržnici

Gandalovič a Kočí "odstřelili" tržnici
24.5.2006
Demonstrační detonací dnes společnost Multi Development zahájila práce na odstranění Nové tržnice v Ústí nad Labem. Na této ploše vyroste moderní obchodní a zábavní centrum.

    Detonátor uvedl klikou do provozu primátor města Petr Gandalovič. Generální ředitel Multi Development Czech republic Luboš Kočí pak zmáčkl tlačítko… 

   Objekt nové tržnice však nebude odstřelen, ale postupně rozebrán. Důvodem je snaha o omezení hlučnosti a prašnosti demoličních prací. Firma chce také zachovat provoz na komunikaci vedoucí  do Komerční banky a Obchodního domu Labe. „Jeden z dalších důvodů je i domněnka, že by jakýkoliv jiný způsob demolice mohl ohrozit dle našeho názoru již narušenou statiku kostela“, uvádí dále investor.

   Primátor města Petr Gandalovič ocenil, že Multi Development zvolila takový způsob bourání tržnice, který je šetrný k životnímu prostředí. „V centru města probíhají stavební práce na rekonstrukci náměstí a už nyní jsou zde výrazně zhoršené podmínky k životu“, říká Gandalovič.Pokud nevzniknou závažné komplikace, demoliční práce budou ukončeny do letošního září. Demolici provede společnost Klement. Celkové náklady budou činit zhruba 40 mil. korun.

   V koordinaci se stavbou „Úprava Malé Hradební" plánuje Multi Development zahájit stavbu nového komplexu na začátek příštího roku. Otevření pro veřejnost má proběhnout na jaře 2008. Realizací projektu vznikne nový důstojný a živý prostor v centru krajské metropole, včetně náměstí okolo kostela, jenž poskytne Ústečanům příjemné a funkční prostředí,  ve kterém je měřítkem člověk. Dvoupodlažní centrum nabídne celkem 30 000 čtverečných metrů pronajímatelné plochy a bude kromě rozmanité škály obchodů obsahovat rovněž množství restaurací, kaváren, moderní multikino, fitnes centrum a 900 míst k parkování. V komplexu by mohlo najít práci až 600 lidí. Předpokládaná výše investice je cca 1,7 mld. Kč.

   Vedení města Ústí nad Labem už několik týdnů diskutuje o tom, kde by trhovci mohli v centru své zboží dále nabízet. „Budeme o tom samozřejmě jednat nejen s nimi, ale i s Multi Development. Kdyby v novém komplexu existoval prodej ovoce, zeleniny či vajíček od našich pěstitelů, kteří je nyní nabízejí na tržnici, může to sem možná přilákat více návštěvníků“, říká náměstek primátora Jan Kubata. Náměstek primátora Tomáš Jelínek navrhl, aby trhovci dočasně přesídlili na volný pozemek u technické budovy divadla (blok 019). Město bude o této možnosti vážně uvažovat.

 

Jeden točí detonátorem, druhý mačká.

Nejdříve to hořelo...

Potom kouřilo...

Pak přijel bagr a zahájil postupné rozebírání symbolu socialistického realismu.

Hrůzná budova v centru zmizí, připijme si na to...