Gandalovič: Bublan říkal něco jiného

Gandalovič: Bublan říkal něco jiného
22.3.2005
Znepokojení nad uvažovaným snižováním počtu severočeských policistů vyslovil v dopise ministru vnitra Františku Bublanovi primátor města Ústí nad Labem Petr Gandalovič.

   Primátor uvádí, že pokles stavů příslušníků Policie ČR je ve vztahu k vývoji kriminality v Ústeckém kraji zcela nepřijatelný a nepochopitelný. Navíc je v rozporu s prohlášením ministra na lednovém setkání se starosty a primátory v Benešově – podle Bublanových slov se mělo propouštění týkat spíše administrativních sil.

   Na nedávném semináři, který se zabýval vývojem kriminality v Ústeckém kraji, potvrdil krajský policejní ředitel Jiří Vorálek, že „v nejméně příznivé variantě“ by mohlo dojít ke snížení stavu až o 196 severočeských policistů a 54 občanských zaměstnanců. „Není definitivně rozhodnuto, nicméně ministerstvo financí stanovilo ministerstvu vnitra úsporná opatření s účinností od 1. ledna příštího roku. Pokud se nepodaří najít investičně hodně náročné programy, které by byly odsunuty nebo zrušeny, tak se to dotkne lidí“, řekl Vorálek.

   „Úvahy ministerstva o propouštění policistů musím důrazně odmítnout, a to především na základě informací o nepříznivém vývoji násilné kriminality a trestné činnosti dětí a mládeže v našem kraji“, řekl primátor, který seminář uspořádal.

   Téměř každý pátý pachatel násilného činu je stíhán na území bývalého severočeského kraje. Na vzestupu je rovněž drogové kriminalita. V minulém roce se Ústecký kraj podílel na násilné kriminalitě ČR více než 18 procenty. Policie považuje za alarmující růst recidivy, která od roku 2002 dramaticky stoupla. „Dnes se u nás podílí na trestné činnosti 45 % recidivistů“, řekl Vorálek.