Gandalovič: MHD v Ústí nezdraží

Gandalovič: MHD v Ústí nezdraží
8.9.2005
Dopravní podnik města Ústí nad Labem nebude v souvislosti s prudkým nárůstem ceny pohonných hmot zvyšovat jízdné v městské dopravě.

   Vyšší náklady na nákup nafty a dalších energií se bude podle primátora Petra Gandaloviče snažit mimo jiné vyvažovat podstatně větší kontrolou směřující proti černým pasažérům a nekompromisním vymáháním pohledávek.

   Od 1. října letošního roku se zvýší přirážka k jízdnému (pokuta) za černou jízdu z 800 korun na 1000 korun. Pokud ale provinilec v doplatkové pokladně dodatečně předloží zapomenutou časovou jízdenku, uhradí jen 50 korun jako dosud. Dopravní podnik dále postupně navýší stav přepravních kontrolorů a ve spolupráci s městskou policií rozšíří počet pravidelných kontrol na linkách v podvečerních a večerních hodinách i v nočních vozech.

   Strážníci se budou také podílet na mimořádných kontrolních akcích. U některých bude dokonce asistovat cizinecká a pohraniční policie, neboť bez jízdenky využívá městskou dopravu i mnoho cizích státních příslušníků. Pro vyšší vymožení nezaplacených pohledávek podá Dopravní podnik více žalob, provede větší počet exekucí a uzavře smlouvu s pražskou společností Intrum Justitia, s.r.o, která se bude podílet na vymáhání dluhů. Vedení Dopravního podniku chce rovněž dosáhnout toho, aby dlužníkům za jízdné nemohl být magistrátem a městskými obvody prodat nebo pronajat byt či pozemek.

   Zintenzivnění kontrol ve vozidlech MHD však bezprostředně nesouvisí jen s nutností obdržet více peněz na nákup dražších pohonných hmot. Jde zejména o zastavení negativního trendu v tarifní kázni cestujících, což je nepochybně jeden z důvodů poklesu tržeb podniku v letošním prvním pololetí. Dopravní podnik proto za šest měsíců tohoto roku zkontroloval už 6107 spojů a uskutečnil 14 mimořádných kontrolních akcí.