Gandalovič navštíví české centrum v NY

Gandalovič  navštíví české centrum v NY
18.5.2005
Primátor města Petr Gandalovič odletí v pátek do New Yorku na slavnostní ukončení první etapy rekonstrukce České národní budovy. Jako generální konzul v New Yorku stál totiž u počátků celého projektu.

   Česká národní budova byla na 73. ulici Manhattanu vybudována v roce 1897 za peníze pocházející z rozsáhlé sbírky čtyřiceti tisíc českých krajanů. Aktivní společenský život v ní probíhal až do poloviny minulého století, pak začala chátrat. Dům byl v roce 2000 převeden za jeden dolar na český stát a ministerstvo zahraničí začalo s jeho rekonstrukcí, která si vyžádá 450 miliónů korun. Česká republika tak získá kulturní, informační a společenské centrum s účastí krajanské organizace BBLA, sídlem Muzea Antonína Dvořáka a velkým sálem. „Obnoví se tak jeden ze symbolů dlouholeté tradice života Čechů v New Yorku“, říká Gandalovič.

   Část domu bude moci být po ukončení první etapy rekonstrukce užívána. V létě začnou práce na interiérech. Česká národní budova má být otevřena veřejnosti po realizaci třetí etapy na konci příštího roku. Kromě obchodního oddělení se sem přestěhuje celý náš konzulát.