Gandalovič: nepropouštět policisty!

Gandalovič: nepropouštět policisty!
8.3.2005
Primátor města Petr Gandalovič je jednoznačně proti snížení počtu policistů na severu Čech, jak o tom uvažuje ministerstvo vnitra. Dnes to řekl po semináři „Vývoj kriminality v Ústeckém kraji“, který se konal na magistrátě.

   „Úvahy ministerstva o propouštění policistů musím důrazně odmítnout, a to především na základě informací o nepříznivém vývoji násilné kriminality a trestné činnosti dětí a mládeže v našem kraji“, řekl primátor.

   Krajský policejní ředitel Jiří Vorálek potvrdil, že „v nejméně příznivé variantě“ by mohlo dojít ke snížení stavu o 196 severočeských policistů a 54 občanských zaměstnanců. „Není definitivně rozhodnuto, nicméně ministerstvo financí stanovilo ministerstvu vnitra úsporná opatření s účinností od 1. ledna příštího roku. Pokud se nepodaří najít investičně hodně náročné programy, které by byly odsunuty nebo zrušeny, tak se to dotkne lidí“, řekl Vorálek.

   Jestliže se podle Vorálka např. podařilo snížit určité druhy majetkové kriminality, např. krádeže vloupáním, tak v posledních letech je vývoj u násilné trestné činnosti méně příznivý. Téměř každý pátý pachatel násilného činu je stíhán na území bývalého severočeského kraje. Na vzestupu je i drogové kriminalita.

   „V loňském roce jsme se na násilné kriminalitě republiky jako kraj podíleli více než 18 procenty, což je velmi nepříznivé. Za vyloženě alarmující považuji růst recidivy, která od roku 2002 dramaticky stoupla – dnes se u nás podílí na trestné činnosti 45% recidivistů“, dodal Vorálek

   Cílem dvouhodinového semináře, který pořádal primátor Petr Gandalovič ve spolupráci s Policií ČR, bylo vyhodnotit dosavadní stav v oblasti veřejného pořádku a bezpečnosti a poukázat na vývojové trendy. „Je třeba pokračovat ve vyvíjení tlaku, aby se na nás nešetřilo. Naopak by do Ústeckého kraje měly směřovat peníze na preventivní programy a další projekty a akce“, uzavřel Gandalovič.