Gandalovič přednášel v Kosovu

Gandalovič přednášel v Kosovu
21.11.2005
Primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič se vrátil z Kosova, kde minulý týden přednášel své zkušenosti se zaváděním demokracie, problematikou práce regionálních celků i spolužití mezi rozdílnými etnickými skupinami.

   Petr Gandalovič vystupoval společně se starosty některých evropských měst a zástupci neziskových organizací ve městech Rahovac, Kamenica a Prizren. „Kosované mají stále centralizovaný systém. Na dva milióny obyvatel zde existuje jen třicet měst a obcí. Proto tam uvažují o zřízení obecní samosprávy tak, jak jsme to udělali my v roce 1990. Vysvětlovali jsme místním lidem, jak funguje samospráva a demokracie na úrovni českých obcí, jak se schvaluje rozpočet nebo jak máme zajištěnou účast veřejnosti na procesech rozhodování“, říká Gandalovič.

   Ústecký primátor rovněž navštívil český kontingent v Kosovu. „Naši vojáci to tam mají opravdu těžké, protože situace mezi Kosovany a Srby je stále napjatá. Na starosti mají velkou část hranice mezi Srbskem a Kosovem, na které se nedávno opět střílelo.“

   Situace v Kosovu je podle Gandaloviče velmi složitá. „Jediným východiskem se jeví samostatnost, což bude klást velké nároky na zajištění bezpečnosti. Lidé chtějí samostatný stát se vším všudy, nespokojí se třeba jen s autonomií“, dodává primátor.

   Třídenní kosovské mise se Gandalovič zúčastnil na pozvání americké organizace Project On Justice In Times Of Transition.