Gandalovič věří ústeckým strážníkům

Gandalovič věří ústeckým strážníkům
3.11.2005
Primátor města Petr Gandalovič se rozhodným způsobem postavil za strážníky městské policie, kteří společně s příslušníky Policie České republiky zasahovali 30. října dvě hodiny po půlnoci na střekovském hřbitově proti skupině mladíků.

    „Není pravdou, že proti třem osobám, které se na hřbitově nacházely, bylo použito násilí. Městští policisté nesáhli k donucovacím prostředkům a žádným způsobem neomezili jejich občanská práva. Věřím, že vyšetřování případu to prokáže“, říká Gandalovič.

   Osm minut po druhé hodině ranní přijal dispečink městské policie na lince 156 zprávu o tom, že zeď hřbitova přelézá ze strany od sídliště větší skupina mladých lidí. Na místo nejdříve dorazily dvě motorizované hlídky Policie ČR, pak tři hlídky MP. Obě policejní složky pak společně provedly kontrolu hřbitova a v jeho spodní části byly zadrženy tři osoby. V areálu jich však bylo původně osm, ale ostatní utekly. Zadržení mladíci uvedli, že si chtěli na hřbitově hrát.

   Policie je z místa vykázala a policejní vůz mladíky „doprovodil“ ze Střekova dolů směrem do města. Strážníci totiž chtěli mít na základě svých dlouholetých zkušeností jistotu, že se zadržení na hřbitov už nevrátí. Není pravdou, že chlapci museli vedle automobilu běžet.

   Na zmíněné tři osoby podala městská policie přestupkové komisi ÚMO Střekov oznámení  o podezření ze spáchání přestupku (zákon č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví – porušení pohřebního řádu hřbitova). Zároveň byl vyrozuměn správce hřbitova s žádostí, aby byla provedena kontrola celého objektu, zda nedošlo k ničení náhrobků nebo k pokusu o odcizení vybavení hřbitova.

   „Proti porušování pořádku budeme i v budoucnosti postupovat razantně, ale korektně“, uzavírá Gandalovič.