Gymnázium dr. Václava Šmejkala

Gymnázium dr. Václava Šmejkala
5.10.2006
S účinností od 1.9.2006 nese Gymnázium Stavbařů v Ústí nad Labem nový čestný název Gymnázium dr. Václava Šmejkala. Oficiální slavnostní vyhlášení názvu a akce k představení osobnosti dr. Václava Šmejkala proběhla dnes 5. října 2006 u příležitosti Světového dne učitelů.

Slavnostního vyhlášení se účastnil i primátor města Ústí nad Labem Jan Kubata, vícehejtman ústeckého kraje Radek Vonka, synové a přátelé pana dr. Šmejkala a další.

 

RNDr. Václav Šmejkal byl pedagog, v letech 1945 – 1948 ředitel ústeckého gymnázia. Jako kulturní referent města Ústí nad Labem se staral o obnovení činnosti městského divadla, rozhlasu, knihovny, muzea i archivu. Byl to čestný člověk demokrat prvorepublikového formátu, měl velký rozhled, vysoké pracovní nasazení a byl solidární ke svým žákům, což se mu také stalo osudovým v době komunistických procesů. Ve vykonstruovaném procesu byl dr. Šmejkal v roce 1948 odsouzen k devíti letům těžkého žaláře. Po propuštění mu byly na nějakou dobu znemožněny jakékoli aktivity, nakonec se ale směl vrátit ke své původní profesi.. Rehabilitován v roce 1969. Zemřel roku 1983.

 

Ředitel školy M. Šidák, primátor J. Kubata, synové dr. Šmejkala a vicehejtman R. Vonka.