Herci se vrátí do nového divadla

Herci se vrátí do nového divadla
24.11.2004
Činoherní studio bude v pátek 26. listopadu slavnostně předáno zpět do rukou divadelníků. Stane se tak po více než roční náročné rekonstrukci za více jak 37 miliónů korun.

   „Chtěl bych upřímně poděkovat všem, kteří se o vzkříšení divadla zasloužili“, řekl dnes na tiskové konferenci primátor města Petr Gandalovič.

   Znovuotevření Činoherního studia, jež bylo vážně poškozeno povodní, proběhne o víkendu ve dnech 26. – 28. listopadu. Páteční večer bude věnován znovuotevření divadla za účasti předních představitelů města Ústí nad Labem a významných herců, kteří zde v minulosti působili. Nebudou chybět ani sponzoři a partneři, kteří na obnovu divadla přispěli.

   Srpnový den roku 2002, kdy se voda zastavila 7 cm pod horním okrajem opěradel v poslední řadě hlediště, znamenal pro divadlo katastrofu. Byl to však i den začátku nové etapy. Byl to den solidarity, kdy lidé založili sbírku, která směřovala k obnově divadla. Město se jej poté rozhodlo zrekonstruovat a zmodernizovat.

Divadlo přišlo během povodní o část svých dekorací, o jeviště, které napadla plíseň, o hlediště, kotelnu, starou vzduchotechniku i foyer. Bylo zapotřebí začít znovu.

   Na rekonstrukci divadla se významně podílela firma ARCH PROJEKT, s.r.o., která změnila toto první zvukové kino v historii naší republiky ve velký divadelní prostor a přizpůsobila jej k potřebám současného divadla. Za dnešní tváří ČS stojí Ing. arch. Zdeněk Šťastný, Ing. arch. Jiří Kňákal a Tomáš Bambušek.

Dne 15. 10. 2003 bylo divadlo předáno stavební firmě Japis. Na financování celé akce se podílela dvěma milióny korun pojišťovna, další téměř jeden milión získalo město od ministerstva kultury a amerických krajanů. Částku přesahující 1, 1 mil. poskytly mimo jiné Občanské sdružení Les divokých sviní a Nadace divadla pod vodou. Většinu nákladů však platilo město ze svého rozpočtu.

   Nově zrekonstruované divadlo se nyní může pyšnit většími prostory, než mělo v minulosti. Došlo ke zvětšení foyer, aby zde bylo možné pořádat koncerty, výstavy, taneční večery, ale i sportovní utkání. Budou se tu odvíjet i oblíbené Literární kavárny.

   Divadlo se pyšní variabilním hledištěm a jevištěm. To např. umožňuje postavit arénu, ulici nebo klasické kukátko. Činoherní studio může být nyní díky lepší světelné i zvukové technice i kinem. Celková kapacita je cca 150 míst. „Lze říci, že to vlastně ani běžná rekonstrukce nebyla, protože vzniklo téměř úplně nové a moderní divadlo. Nové jsou jeviště, hlediště, foyer, vzduchotechnika, kanceláře, skladovací prostory, šatny, sociální zařízení, fasáda, okna i chodník před divadlem. Byly opraveny balkóny budovy a došlo i k částečné rekonstrukci krovů a střešních konstrukcí“, uvádí náměstek primátora Jan Kubata.

Na oba víkendové dny mají herci připraven bohatý program.

 

 Ředitel divadla J. A. Heidler ukázal novinářům rekonstruované vnitřní prostory.