Košek vystavuje art brut

Košek vystavuje art brut
24.9.2007
Souborná výstava s názvem Osobní skutečnosti světově proslulého výtvarníka Zdeňka Koška je do soboty k vidění v kostele sv. Vojtěcha.

   Za účasti náměstka primátora Arno Fišery se dnes uskutečnila vernisáž výstavy Osobní skutečnosti známého protagonisty umění „art brut“ Zdeňka Koška. Přestože se věnuje především malbě, zvláštní kapitolou v jeho výtvarné tvorbě jsou kresebně grafické obrazce. Ty zachycují umělcovo neradostné životní období, kdy nemocí rozkolísaný a dezorientovaný zaznamenával tok svých myšlenek do „meteorologických obrazců,“ které byly později zařazeny do světově známé sbírky Art Brut. Autor prezentoval svá díla již na více jak 70 výstavách po celé republice i v zahraničí. Umělec, který žije a tvoří v Ústí nad Labem, je členem výtvarného sdružení Spolu a sdružení Fokus, pečujícího o duševně nemocné. Podílí se i na vydávání časopisu Zrcadlo.

   „Koškova díla mají velkou vypovídací hloubku a osobitou atmosféru. Ústečanům ji rozhodně doporučuji,“ uvedl náměstek Arno Fišera.

   Pořadatelem výstavy, kterou je možné spatřit v kostele sv. Vojtěcha od 24. do 29. září, je Sdružení pro péči o duševně nemocné Fokus Ústí nad Labem. Jeho ředitelka Ivana Vlčková převzala společně s ředitelkou Centra komunitní práce Lenkou Krbcovou Mašínovou nad výstavou záštitu. Výstava je součástí 16. ročníku projektu Týdne pro duševní zdraví, který je realizován za finanční podpory Evropské unie, státního rozpočtu a města Ústí nad Labem.

 

Zleva náměstek primátora Arno Fišera, malíř Zdeněk Košek a ředitelka Centra
komunitní práce Lenka Krbcová Mašínová.


Vernisáž výstavy Osobní skutečnosti navštívil i vicehejtman Radek Vonka (druhý zleva).