Kubata přijal běloruské aktivisty

Kubata přijal běloruské aktivisty
28.6.2006
S jedenácti zástupci běloruské opozice se dnes na ústeckém magistrátu setkali primátor města Jan Kubata a jeho náměstek Tomáš Jelínek.

    Zastupitelé obcí a demokratičtí aktivisté přijeli do Ústí nad Labem zejména získávat zkušenosti s fungováním samosprávy. Jak sdělil jejich zástupce Alexander Čygir, autoritářský režim prezidenta Lukašenka se změnil v totalitu. „Před několika lety bylo ještě možné zakoupit několik nezávislých novin, dnes už ne. Před několika lety bylo možné svobodně agitovat, nyní je to už nepřípustné. Odpůrci režimu jsou pronásledováni a mají problém sehnat zaměstnání. Zhruba 30 % Bělorusů však stojí o demokracii a uznává evropské hodnoty“, řekl Čygir.

   Běloruská opozice má podle primátora Kubaty plnou podporu města Ústí nad Labem. „Velmi pozorně sledujeme vývoj v Bělorusku po prezidentských volbách a jsme samozřejmě znepokojeni potlačováním svobodné vůle ve vaší zemi. Vím, že to jako demokratičtí aktivisté nemáte jednoduché a velice si vašeho postoje vážím“, řekl primátor.

 

 

O situaci v Bělorusku primátora informoval Alexander Čygir (vpravo).