Kubata přivezl z Luxembourgu úvěr

Kubata přivezl z Luxembourgu úvěr
23.9.2005
Rada města souhlasí s uzavřením smlouvy o přijetí úvěrového rámce od Evropské investiční banky na financování rozvojových akcí.

   Náměstek primátora Jan Kubata, který v minulých dnech vedl náročná jednání o úvěru v sídle EIB v Luxembourgu, předloží tuto záležitost ke schválení 29. září Zastupitelstvu města.

   Výše úvěru, jehož čerpání bude probíhat v letech 2006 – 2008, může dosáhnout jedné miliardy korun. Úvěr by začalo město splácet s odkladem až v roce 2013, a to do roku 2032. V úrokové sazbě se nepromítne zisková marže banky, takže bude nižší než u komerčních finančních institucí.

   Radní v této souvislosti rovněž vyslovili souhlas s návrhem investičních akcí, které mohou být z úvěru financovány. Město počítá s rozsáhlými opravami komunikací, hokejového i fotbalového stadionu, dětských hřišť, rekonstrukcí muzea i Domu kultury chemiků, vytvářením nových parkovacích míst, výstavbou trolejbusové tratě na Střekov a velkým počtem dalších projektů.

   Stávající úvěry a půjčky chce město předčasně splatit do roku 2012. Od roku 2013 by se tak dluhová služba města skládala pouze z úvěru od Evropské investiční banky, která je veřejnou institucí EU.

 

Jednání v sídle EIB byla velice náročná, ale úspěšná.