Ministr Gandalovič si prohlédl dálnici

Ministr Gandalovič si prohlédl dálnici
17.10.2006
Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič si dnes jako jeden z prvních občanů ČR prohlédl trasu dálnice D8 v úseku Trmice – státní hranice.

   Celková cena této části stavby je 19 miliard korun. „Část nákladů ve výši 12, 9 miliardy korun zapůjčila Evropská investiční banka a necelé 3 miliardy byly uvolněny z projektu ISPA. Zbylé 3 miliardy jsou pak hrazeny ze Státního fondu dopravní infrastruktury“, řekl Gandalovič.

   Od počátku výstavby bylo nutné řešit množství problematických míst zasažených těžbou uhlí, což si vyžádalo speciální zakládání nejen mostů, ale i náspů, zárubních i opěrných zdí. Trasa dálnice D8 je dále vedena po náhorní plošině Krušných hor, v důsledku ochrany přírody je tedy nutné přemosťování řady údolí a roklí. Velmi ekologicky významných se stalo několik mostních objektů převádějících dálnici přes stávající biokoridory.

   „Rozvoj dálniční sítě v ČR je naprosto nezbytný. Dálnice D8, která by měla být zprovozněna na konci příštího roku, se stane součástí významného evropského dopravního koridoru z Istanbulu přes Sofii, Bratislavu až ho Hamburku“, uvedl ministr.