Místo tržnice velký obchodní komplex

Místo tržnice velký obchodní komplex
11.4.2005
Nové zábavní a nákupní centrum chce v prostoru Nové tržnice do dvou až tří let vybudovat významná nizozemská společnost AM Development, která nedávno v dražbě získala za 52 miliónů korun Novou tržnici.

    Architektonicky jedinečný projekt si vyžádá náklady přesahující miliardu korun a přinese 400 – 600 nových pracovních míst. Aby však mohl být uskutečněn, město musí investorovi prodat pozemky kolem obchodního domem Labe a šikmého kostela. „Budeme se snažit, aby tyto prodeje byly schvalovány zastupitelstvem už na konci letošního června“, uvedl primátor Petr Gandalovič.

   V rozsáhlém dvoupodlažním komplexu se zastavitelnou plochou 1300 metrů čtverečních mají být obchody, restaurace, služby či multikino. Parkovací prostory pojmou kolem 900 automobilů, takže zánik stávajících parkovišť motoristé negativně nepocítí. Obchodní centrum zachová průjezdnou silnici v Malé Hradební, kudy by v budoucnosti mohla vést trolejbusová trať.

   U kostela vznikne malé náměstí. „Kostel se šikmou věží dostane v celé investici dominantní postavení a získá na významu, což je vynikající“, míní primátor. Podle ředitele AM Development pro střední a východní Evropu Ronalda Dasbacha je ústecký kostel po šikmé věži v Pise druhou nejvíce nakloněnou stavbou svého druhu v Evropě, což je unikátní. Proto si kolem sebe zaslouží důstojné prostředí.

   Prvotní nákresy jasně ukazují, že architekt vycházel z historické podoby města – vstup do areálu zobrazuje jižní městské hradby. „Když jsme v Městských novinách ukazovali, jak bude vypadat rekonstruované Mírové náměstí, psali jsme o tom, že se centrum změní k nepoznání. Při pohledu na záměr AM Development to platí dvojnásob. Aktivní střed města se posune směrem k nádraží, začne to všechno konečně žít“, říká náměstek primátora Jan Kubata.

   Než AM Development ukázala, jak má vypadat její ústecký záměr, prezentovala městu své dřívější projekty v celé Evropě. Společnost postavila velká nákupní centra v Amsterodamu, Rotterdamu, Lisabonu, Belfastu či Aveiru. V Praze nyní buduje regionální společensko-obchodní centrum Chodov.