Oslavy konce války začaly pietním aktem

Oslavy konce války začaly pietním aktem
7.5.2005
Položením věnců a květin k památníku v Městských sadech dnes představitelé Ústí nad Labem a hosté z USA, Velké Británie a Německa uctili památku obětí 2. světové války.

     Primátor města Petr Gandalovič ve svém projevu mimo jiné vyzval k uctění obětí války bez ohledu na národnosti. Dále upřímně poděkoval sovětským , americkým i českým vojákům, kteří se podíleli na osvobození od fašismu. Poděkování adresoval i zástupcům odboje.

   „Svoboda není zadarmo. Každá generace, která ji chce znát, musí zaplatit“, prohlásil ve své řeči zástupce amerického velvyslanectví v ČR William Meehan. Druhou světovou válku označil na nejhorší konflikt v historii civilizace a připomenul, že americké jednotky osvobodily v Evropě 12 000 měst, což bylo vykoupeno 140 tisíci životy vojáků USA.

   Období nacionálního socialismu bylo podle primátora Chemnitz Petera Seiferta dobou zločinů jedné menšiny německého národa a dobou mlčení jeho velké většiny. Primátor našeho partnerského města dále vyzval ke společnému stavění mostů a k žití ve smíření.

   Se svým projevem také vystoupil starosta britského Haltonu Tony McDermott.

 

Prvním, kdo uctil památku válečných obětí, byl primátor P. Gandalovič.

 

Památník v Městských sadech připomíná činy sovětských vojáků.

 

P. Gandalovič v rozhovoru s primátorem Chemnitz P. Seifertem (vlevo).

 

Do Ústí přijel také starosta partnerského Haltonu  T. M. Dermott (uprostřed).