Pasy: biometrický systém v Ústí funguje

Pasy: biometrický systém v Ústí funguje
31.8.2006
Město Ústí nad Labem je plně připraveno na realizaci projektu vydávání cestovních dokladů s biometrickými prvky.

   Na úseku cestovních dokladů správního odboru MmÚ byly zřízeny čtyři fotokabiny a jedno výdajové pracoviště. Nový systém zde bude zajišťovat pět pracovníků, ale zaškoleno je jich dvanáct. Přechod na nové biometrické prvky přišel v Ústí nad Labem na 665 tis. korun. Vše uhradil stát a městu nevznikly žádné náklady.

   Od 1. září dochází ještě k dalším změnám v celém procesu vydávání cestovních dokladů. Zatímco v minulosti si občan musel sám vyplnit žádost a přinést fotografii, nyní už bude potřebovat jen doklad totožnosti. Žádost se bude tvořit na místě, osobní údaje budou staženy z centrálního serveru a občan si je na obrazovce překontroluje. Pak bude vyfotografován. „Výhodou nového systému je, že úřad ušetří peníze za poštovné, protože přeposílání žádostí mezi magistrátem a jinými úřady již odpadá. Nevýhoda však spočívá v prodloužení času pobytu občana na úřadě. Když přišel s žádostí, vyřízení trvalo tři až pět minut, ale nyní zde stráví více času kvůli kontrole svých údajů a fotografování“, říká primátor města Jan Kubata, jenž dnes oddělení pasů navštívil.

   Jestliže mohl občan v minulosti požádat o cestovní doklad na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností nebo matričním úřadě, nyní už to bude moci učinit jen na úřadě s rozšířenou působností dle místa trvalého pobytu. V okrese Ústí nad Labem mohli lidé dosud vyřizovat pasy mimo jiné i na deseti matričních úřadech, od 1. září však už pouze na jediném pracovišti správního odboru MmÚ.

 

Primátor Kubata si na chvíli nový biometrický systém vyzkoušel.