Podnikatel vyhnal narkomany z paneláku

Podnikatel vyhnal narkomany z paneláku
21.5.2005
Dům hrůzy už neexistuje. Dvanáctipodlažní panelák v Neštěmické 31 opustili narkomani, kterým nový majitel znepříjemnil život.

    Ústecký podnikatel Vladimír Lazar koupil dům loni v listopadu od neštěmické radnice ve veřejné soutěži a převzal pohledávky za 4,5 miliónu korun. Šedesát dlužníků se už dobrovolně nebo na základě soudních výpovědí odstěhovalo, někteří zůstali a závazky splácejí. „Kdyby tu nebyly smlouvy na dobu určitou, tak bych si asi nemohl dovolit objekt zakoupit“, přiznává Lazar, který podle místních lidí dokázal za půl roku zázrak. V domě se mu o všechno úspěšně stará jeho syn Jaroslav.

   „Byl to hrozný barák, stahovali se sem narkomani a různé další živly, někteří lidé z okolí se báli večer chodit ven, i důchodci z nedalekého domova. Jsme moc rádi, že podnikatel s těmi kriminálníky zatočil“, říká upřímně Alena Novotná, která v sídlišti Na Vyhlídce žije už osm let.

   Ve třech nebo čtyřech bytech dnes již bývalého domu hrůzy probíhal podle Lazara prodej drog, chodili sem narkomani i dealeři. Někteří byli mimořádně agresivní. „Zamezili jsme jim přístup nepřetržitou službou ochranky i bezpečnostními kamerami ve foyeru domu i před vchodem. Kdo zde nebydlí, musí si jako návštěva zazvonit. Do výtahu jsme také dali čidla proti kouření“, říká majitel.

   Půl roku po privatizaci už Vladimír Lazar stihl opravit třetinu bytů a pronajmout je novým nájemníkům. Dalších deset bytů je nyní v rekonstrukci. Rozsáhlými opravami prošlo i zdevastované zázemí objektu – zvonky, výtahy či světla. Muselo se také vymalovat.

   Noví nájemníci v současné době dostávají nejdříve smlouvu na tři měsíce. Pokud platí a chovají se slušně, uzavírají nájem na jeden rok.