Portál byl přesunut do Zdaru

Portál byl přesunut do Zdaru
18.11.2007
Obrovský jeřáb dnes přemístil osmdesátitunový gotický portál do přízemí rozestavěného Paláce Zdar na Mírovém námětí.

   Konečnému přesunu reliktu vstupní šíje gotického sklepa ze 14. století, který loni při průzkumu staveniště objevili archeologové, dnes přihlížela asi stovka Ústečanů.  Přemisťování památky začalo už o dva dny dříve, když byla do sousedství staveniště přiblížena na speciálním podvozku po kolejích. Dnešní dopolední přesun portálu, který i s rámem vážil více než 81 tun, zajistil největší jeřáb v republice. Plánované přemístění se zpozdilo asi o půldruhé hodiny, protože se jeřáb musel dovyvážit. Dělníci nakonec na jeřáb naložili 320 tun protizávaží. Samotný přesun do budoucího Paláce Zdar trval zhruba 15 minut.

   Gotická památka se letos stěhovala už podruhé. V únoru byl portál zajištěn zpevňující konstrukcí a vyzvednut ze stavební jámy. Více než půl roku byl poté provizorně umístěn v horní části Mírového náměstí.

Původně se počítalo s tím, že památka bude zasazena přímo do Mírového náměstí. Pak došlo ke změně. Město požádalo investora stavby, firmu AZ Sanace, zda by portál nemohl být součástí přízemí Paláce Zdar. Investor proto zamýšlenou stavbu přeprojektoval a zvýšil nosnou konstrukci domu.

   „I tady bude portál nasvícen za ochranným sklem. Veřejnost jej bude moci obdivovat hned po dokončení stavby," uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha. Původně měl být palác hotov už letos, archeologové však jeho výstavbu pozdrželi. Nyní se s dokončením objektu počítá v létě roku 2009.

   Portál bude do konce roku vyjmut z ochranného obalu. Poté bude zjišťován jeho aktuální technický stav. "Než dojde k zpřístupnění portálu, musíme ho chemicky ošetřit a hlavně musíme zajistit, aby byly ve skleněné místnosti vhodné podmínky pro jeho uchovávání. To znamená, že tam musí být správná vlhkost a teplota, jinak by se portál mohl rozpadnout. Doufám, že sklo odradí všechny vandaly, sprejery a jiné nenechavce. Navíc bude portál nepřetržitě hlídán," řekl Gustav Krov, ředitel ústeckého muzea, které památku spravuje.

   Vedle památky v přízemí Paláce Zdar bude fotografická dokumentace, která lidem přiblíží, jak probíhal archeologický průzkum na Mírovém náměstí. „Myslím si, že díky portálu bude přízemí objektu velmi atraktivním místem," domnívá se náměstek Řeřicha. V blízkosti památky bude v paláci umístěno i městské informační centrum. "V současné době máme městský informační stánek nedaleko vlakového nádraží, my ho chceme posunout více do centra, aby byl více na očích," sdělil náměstek Řeřicha.

   Záchrana archeologické památky v centru města přišla celkem na 18,7 milionu korun. Městu na ni 10 miliony přispěl stát a 3 miliony Ústecký kraj.