Primátor měl na krku hada

Primátor měl na krku hada
31.1.2006
S hroznýšem královským se dnes v ústecké zoo seznamoval primátor města Petr Gandalovič. Stalo se tak na prověrce vytápění zahrady geotermálním teplem.

    „Chtěl jsem zjistit, jak v současných mrazech funguje topení využívající energii z hlubin země. Jsem rád, že všechno pracuje bez problémů. A jsem také rád, že mě had neuškrtil, i když smyčku stahoval. Je to ještě mládě“, řekl Gandalovič.

   Celý projekt přišel zoo na více než 39 miliónů korun. Patnáct miliónů poskytl Státní fond životního prostředí a ostatní peníze dostala zahrada z dotace a nízkoúročné půjčky. Hlubinný termální vrt byl proveden v roce 2001.

   Termální voda o teplotě 32 stupňů je čerpána z vrtu hlubokého 514 metrů. Pomocí výměníků je teplo předáno do sekundárního okruhu, který je rozveden po celém areálu zoo do pěti stanic tepelných čerpadel. V každé stanici dále dochází k dalšímu ohřevu vody pomocí tepelných čerpadel na konečnou teplotu 50 stupňů. Takto finálně ohřátá topná voda je dále distribuována do jednotlivých vytápěných objektů.

   Původní systém výměníkových stanic byl zcela vyřazen z provozu a Zoologická zahrada je v tuto chvíli již 100% vytápěna geotermálním systémem.