Primátor přál studentům

Primátor přál studentům
10.5.2007
Slavnostní vyhlášení vítězů 4. ročníku soutěže studentských prací EUSTORY proběhlo dnes od 14. 00 hod. na Magistrátu města Ústí nad Labem.

   Záštitu nad letošním vyhlašováním cen převzal Rudolf Zahradník, čestný předseda AV ČR a Jan Kubata, primátor města Ústí nad Labem.

   Evropskou soutěž studentských prací EUSTORY pořádá Ústav pro soudobé dějiny AV ČR ve spolupráci s Asociací učitelů dějepisů ČR a za podpory Körberovy nadace (SRN). Projekt EUSTORY sdružuje partnerské organizace z celkem 18 evropských států. Českého kola EUSTORY se i letos zúčastnil velký počet studentů, kteří do soutěže zaslali několik desítek prací. Hlavním tématem letošního ročníku bylo My a oni – Česko-německé stýkání a potýkání ve dvacátém století. Práce studentů odrážejí dějinné události v osobním životě jedince, reflektují atmosféru doby a kriticky se vyrovnávají s vlastní minulostí. Právě to je jedním z hlavních cílů této evropské soutěže. Letošní ročník soutěže probíhá pod záštitou vládního projektu Dokumentace aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu.

   „ Jsem velmi rád, že se soutěže EUSTORY i letos zúčastnil velký počet studentů, kteří do soutěže zaslali několik desítek prací. Hlavní téma letošního ročníku - „My a oni – Česko-německé stýkání a potýkání ve dvacátém století“ je tématem, které je nejen tématem zajímavým, ale navíc stále aktuálním. Všichni dobře známe historii a vývoj Česko-německých vztahů. Zde, stejně jako na jiných místech v České republice, společně žili Češi a Němci po dlouhá staletí. Všude v Evropě se dnes ví, že mezi nimi byly konflikty, hádky a násilí, které dosud částečně působí a ovlivňuje v různých podobách i naši přítomnost,“řekl primátor Jan Kubata.