Rekonstrukce centra Ústí začala

Rekonstrukce centra Ústí začala
11.7.2005
Už za rok bude Mírové náměstí a okolí vypadat úplně jinak. Slavnostním poklepáním na základní kámen stavby dnes totiž slavnostně začala rekonstrukce středu města, na kterou Ústečané netrpělivě čekali.

    Z Mírového náměstí zmizí nevzhledný asfalt, který bude nahrazen kamennou dlažbou v kombinaci čediče a žuly. „Řešili jsme např. otázku, zda bude nový strukturovanější povrch vyhovovat i vozíčkářům. Jsme přesvědčeni, že problém mít nebudou“, říká starosta centrálního obvodu Radek Vonka.

   Horní okraj náměstí bude lemován stromy různých druhů, zasazených do okrasných mříží. Na náměstí bude množství laviček, malých fontán i nerezových pítek. Novinkou je i moderní světelný mobiliář. V Hrnčířské ulici vznikne stromová alej. Bude odstraněn také pás zeleně oddělující obě silnice a plocha Mírového náměstí se tak o něco zvětší.

   Při realizaci akce zůstává beze změny linkové vedení, trasy i jízdní řády všech autobusových a trolejbusových linek MHD. Dojde pouze ke změně umístění a počtu zastávek a ke změně trakčního trolejového vedení.         

   V průběhu rekonstrukce zmizí z Mírového náměstí zastávky ze směru k divadlu, které budou nově umístěny do ulice Hrnčířská ve směru k Mírovému náměstí a do ulice Revoluční ve směru k divadlu. Dále bude přemístěna výstupní zastávka linky číslo 60 a 62 na Mírovém náměstí, která se posune do jedné ze dvou stávajících zastávek ve směru k Předmostí. „Zastávky MHD už v horní části náměstí nebudou. Centrální plocha se tím zklidní, potlačí se její tranzitní charakter ve prospěch pobytového a oddechového“, dodává Vonka.

   Primátor města Petr Gandalovič připomíná, že podobu ústeckého centra nebude vytvářet jen město, ale i soukromí investoři. Firma AZ Sanace se na pozemku nynějšího parkoviště u budovy České spořitelny chystá postavit několikapatrový Palác Zdar s obchody, kancelářemi a službami a holandská společnost AM Development vybuduje v prostoru Nové tržnice velké komerční a zábavní centrum.

   První etapa revitalizace centra krajské metropole bude stát 126 miliónů korun (bez DPH). Městu se na tuto akci podařilo získat dotace ve výši 110 miliónů, zbytek zaplatí ze svého rozpočtu.

 

Na základní kámen stavby poklepali primátor města Petr Gandalovič,

starosta centrálního obvodu Radek Vonka a ředitel ústeckého závodu

SSŽ Bohumil Štancl.

 

Podoba centrální plochy po rekonstrukci.

 

Projekt počítá také se stromovou alejí a promenádou v Hrnčířské ulici.