Slovenské děti nebudou venku mrznout

Slovenské děti nebudou venku mrznout
20.1.2006
Sociální odbor magistrátu podal soudu návrh na vydání předběžného opatření vedoucí k odebrání dětí rodičům slovenské rodiny Gombošových.

    Rodina přijela do Ústí nad Labem v prosinci a nemá zájem si zde vyřídit zaměstnání ani další nutné náležitosti.

   „Požádal jsem sociální odbor, aby využil všech zákonných možností k ochraně dětí, protože nás čekají opravdu mrazivé dny. Rodina uvádí, že spí venku a jejich zdraví a život jsou tím ohroženy“, řekl Gandalovič.

   Primátor se rovněž domnívá, že by se případem měla začít zabývat i cizinecká policie.

   Rodina Gombošových nejdříve bydlela 14 dní v centru krizové intervence Spirála, s nímž město v této věci úzce spolupracovalo. Pracovnice Spirály i sociálního odboru MmÚ shodně uvedly, že dospělí členové rodiny se vůbec nesnaží najít si práci. Město jim vyjednalo, že od ledna mohou děti nastoupit do školy v ZŠ Hluboká, ale ani to se nestalo. „Naše úřednice i pracovnice Spirály se rodině snažily všemožně pomoci, vyjednávaly jim řadu věcí a poskytovaly rady, jak postupovat a co dělat. Bohužel bez výsledku. Je třeba jasně říci, že lidé s takovým přístupem  nemohou v Ústí nad Labem ani jinde pohodlný život očekávat“, dodává Gandalovič.

   Děti byly dočasně umístěny do místního Domova pro matku a dítě, kde jim zajistí veškerou péči. Pokud soud dnes rozhodne o vydání předběžného opatření, budou převezeny do pražského zařízení pro cizince.