Strážníci mají auto s měřičem rychlosti

Strážníci mají auto s měřičem rychlosti
6.11.2003
Již dva týdny využívají městští strážníci na svých základnách tři vozy Škoda Fabia a jednu Octavii, které byly nedávno zakoupeny za 980 tisíc korun. Pátým novým vozem, jenž má městská policie v pronájmu, je Fabia se zabudovaným měřičem rychlosti.

   Pomocí tohoto zařízení lze zjistit nejen rychlost vozidla, ale také pořídit detailní fotografii vozu, státní poznávací značky i řidiče. Ten se o svém provinění dozví až na základě oznámení magistrátního odboru dopravy. “V Ústí nad Labem jde o novou záležitost. Řidiči byli dosud zvyklí na to, že je krátce po překročení povolené rychlosti zastaví dopravní policie a přestupek se řeší okamžitě na místě. Někteří z nich budou proto překvapeni, že něco takového v našem městě existuje”, říká primátor města Mgr. Petr Gandalovič.

   Městská policie může měřit rychlost automobilů na základě zákona o obecní policii, jenž v paragrafu 17a hovoří o tom, že “strážníci odhalují přestupky a jiné správní delikty”. V paragrafu 10 se dále říká, že strážník je povinen oznámit podezření ze spáchání přestupku či jiného deliktu příslušnému orgánu, v našem případě odboru dopravy MmÚ.

   Odbor si pozve řidiče k projednání celé věci a ukáže mu písemnou i fotografickou dokumentaci situace. Pokud motorista překročil v obci rychlost o 30 km/h, může mu být vyměřena pokuta až do 2000 Kč. Do 30 km/h jde pak o částku do 1000 korun.

   Řidič může zaplatit pokutu okamžitě, nebo požádat o projednání ve správním řízení. Ve druhém případě však uhradí navíc 1000 korun na pokrytí nákladů řízení a rovněž pokuta může být o něco vyšší. Odbor dopravy dosud od strážníků obdržel 130 oznámení o překročení rychlosti.

   O pořízení automobilu s měřičem rychlosti rozhodl primátor města Mgr. Petr Gandalovič na základě neuspokojivé situace na ústeckých silnicích. Někteří řidiči jezdí v centru města velmi vysokou rychlostí a ohrožují své okolí.