Střekovský domov otevřel dveře veřejnosti

Střekovský domov otevřel dveře veřejnosti
18.3.2004
Zejména o těžkosti při přechodu z internátního do běžného života se včera večer v Dětském domově na Střekově na dni otevřených dveří zajímal primátor města Mgr. Petr Gandalovič. Domov totiž poprvé zanedlouho opustí tři mladí lidé, kteří zde vyrostli.

  Jedním z nich je také budoucí truhlář Petr Matějka, kterému bude zanedlouho 18 let. “Nejprve bych pracoval v nějaké soukromé firmě a potom založil vlastní”, uvažoval v rozhovoru s primátorem o své budoucnosti.

  “Když člověk po dosažení dospělosti opouští dětský domov, kde strávil většinu svého života, musí to být strašně obtížné. Je třeba ho na to dostatečně připravit. S adaptací by pak měly pomoci i neziskové organizace působící v sociálním sektoru”, řekl Gandalovič.

  Cílem Dětského domova na Střekově s kapacitou 31 dětí a mladistvých je přestavba vnitřku budovy tak, aby zde vznikly “rodinné buňky” v počtu zhruba osmi lidí. Podle ředitelky Věry Kristlové je však k tomu zapotřebí 30 miliónů korun. “Město má omezené možnosti a nemůže vše hradit ze svých prostředků. Musí také pomoci stát, kraj i fondy Evropské unie”, dodal primátor.

 

P. Matějka hovoří s primátorem města P. Gandalovičem