Setkání primátora s malými a středními podnikateli

Setkání primátora s malými a středními podnikateli
21.5.2003
Konkurence supermarketů, nedostatek parkovacích míst a vysoké nájemné od majitelů nemovitostí – to jsou největší problémy, se kterými se vypořádávají malí a střední podnikatelé působící v centru Ústí nad Labem. Právě s nimi se dnes dopoledne v kavárně Blue Café setkali primátor města Mgr. Petr Gandalovič, starosta centrálního městského obvodu Radek Vonka a ředitel Okresní hospodářské komory Mgr. Jiří Kalach.

“Jedním z našich nejdůležitějších cílů je oživit střed města. Dnešní jednání tedy bylo zaměřené na to, co může samospráva nabídnout podnikatelům a naopak”, říká primátor Gandalovič.

Podnikatelé ocenili skutečnost, že město nedávno odpustilo poplatky ze vstupného a snížilo sazbu za předzahrádky ze 30 na 5 korun. Některým z nich se však nelíbí stanovení 3měsíční výpovědní lhůty bez udání důvodu v nájemních smlouvách s městem (působí-li v městském majetku). Starosta R. Vonka k tomu řekl, že úřad nemá zájem vypovídat smluvní vztahy s těmi, co řádně platí nájem. Pokud někdo podle jeho slov požádá o změnu této části smlouvy, obvod mu vyhoví.

Z úst podnikatelů zazněly rovněž výhrady vůči nadnárodním společnostem, které na Ústecku vlastní supermarkety a hypermarkety. Podle nich tyto firmy rezignují na veřejný život a nevkládají peníze do místní kultury a sportu. Velké obchodní domy prý také odvádějí občany z centra města, kde odpoledne mizí veškerý život. Mgr. Gandalovič zde nabízí určité řešení ve formě organizování většího počtu jednorázových akcí na Mírovém náměstí a v jeho okolí, jako bude např. červnová “Ústí se baví”.

Někteří podnikatelé také považují za nezbytné, aby zástupci samosprávy vytvářeli velký tlak na centrální orgány. Stát by se měl totiž účinněji vypořádat s pouličními prodejci levného, často pašovaného zboží. Pouze tito “černí prodejci”, neodvádějící daně, majitelé heren a velké zahraniční společnosti jsou dle jejich slov schopni platit v centru Ústí nad Labem neúnosné nájemné v privatizovaných objektech.

“Všechny připomínky podnikatelů jsme si podrobně zaznamenali a budeme se jimi vážně zabývat”, dodává Mgr. Gandalovič.

 

Milan Knotek


Jednou z cest, jak oživit městské centrum, je podle primátora Gandaloviče organizování krátkodobých zajímavých akcí, které na sebe přitáhnou pozornost. Jednou z nich je např. dnešní akce "15 minut pro život".