Uctili památku Františka Zajíčka

Uctili památku Františka Zajíčka
9.7.2007
Památku popraveného odbojáře Františka Zajíčka uctili v sobotu zástupci Sokola, ČSBS a města Ústí nad Labem u pamětní desky na Západním nádraží ČD.

   Vzpomínkového setkání u pamětní desky čestného občana města Ústí nad Labem in memoriam Františka Zajíčka se zúčastnili za ústecké Sokoly Zdeněk Čermák, za Československý svaz bojovníků za svobodu Josef Hendrych, za ústecký magistrát náměstek primátora Arno Fišera a další.

   František Zajíček se narodil v Ústí nad Labem 5. února 1896. V době války byl vedoucím odbojové partyzánské skupiny na Pardubicku, byl sám veřejně činný v Ústí nad Labem v letech 1945-1947. Pracoval při evakuační komisi okresní správní komise a později okresního národního výboru. Sám rozhodný odpůrce fašismu, patřil po válce k důsledným zastáncům totálního odsunu německého obyvatelstva z pohraničí. Komunistický, poúnorový režim z něj udělal teroristu. František Zajíček byl v procesu konaném v Ústí nad Labem odsouzen na základě §78 zákona na ochranu republiky č. 231 z roku 1948 a popraven v Praze dne 7. července 1954. Plně byl rehabilitován v září roku 1990. Na základě výše uvedených skutečností rozhodlo se zastupitelstvo města Ústí nad Labem na svém zasedání 15. dubna 1993 udělit Františku Zajíčkovi čestné občanství města Ústí nad Labem in memoriam.

   V loňském roce byla na Západním nádraží ČD v Ústí nad Labem odhalena pamětní deska na počest jeho památce.

   „Velmi mě těší, že jsme se sešli na tomto místě rok poté, co byla pamětní deska Františka Zajíčka odhalena a že si můžeme připomenout jednu z mnoha obětí komunistického režimu. Jedině tak totiž můžeme podobným hrůzným činům předcházet. Věřím, že se zde opět za rok setkáme,“ řekl náměstek primátora Ústí nad Labem Arno Fišera.