Ústečané se dozvědí o Mexiku

Ústečané se dozvědí o Mexiku
14.6.2005
V Ústí nad Labem se budou už brzy prezentovat mexičtí umělci. Dohodli se na tom dnes náměstek primátora Tomáš Jelínek a velvyslanec Mexika v ČR Federico Salas.

   „Ambasador přišel s návrhem, abychom v Ústí představili mexické filmy a díla mladých grafiků. Uděláme vše pro to, abychom obě akce rychle uskutečnili, řekl Jelínek.

   Mexická strana vypracuje podle Salase „návrh přítomnosti“ své země v Ústeckém kraji i městě Ústí, v němž budou obsaženy veškeré možnosti kulturní spolupráce. Kromě filmů a výtvarného umění to má být také hudba i gastronomie. „Stojíme i o výměnné pobyty studentů, publikací a výsledků akademického výzkumu, což by mohlo být stvrzeno smlouvou o spolupráci s naším akademickým institutem“, dodal Salas. O těchto záležitostech bude dnes jednat s vedením ústecké univerzity.

   Účelem návštěvy velvyslance v Ústí nad Labem byly rovněž informace o podnikatelských příležitostech v regionu, a to i pro malé a střední mexické firmy. Podle Jelínka by případné mexické investory mohla zajímat plocha budoucí průmyslové zóny v jižních Předlicích. „Intenzita obchodní výměny mezi oběma zeměmi vzrostla v posledních letech třikrát a naším cílem je v této úspěšné cestě pokračovat“, řekl Salas.

   Náměstek Jelínek navrhl možnost partnerství Ústí nad Labem s některým mexickým městem. Salas to označil za výborný nápad, kterým se podle svých slov bude velice vážně zabývat.