Ústí a Vladimir partnerskými městy

Ústí a Vladimir partnerskými městy
23.6.2006
Primátor Ústí nad Labem Jan Kubata a starosta ruského Vladimiru Alexander P. Rybakov dnes podepsali smlouvu o partnerství mezi oběma městy.

    Obě strany se zavazují vytvořit příznivé podmínky pro vzájemně výhodnou spolupráci v sociální sféře, v oblastech vědy, školství, ekonomiky, životního prostředí, zdravotnictví, turistického ruchu, kultury a sportu. Dále si mají vyměňovat zkušenosti a znalosti ve všech oblastech městské správy, ve sféře průmyslu, vědy, městského plánování, výstavby, bytové politiky a také ochrany životního prostředí. Smlouva rovněž předpokládá výměnu odborníků  mezi organizacemi obou měst.

            „Dohoda o partnerství hovoří také o organizaci výstav, vystoupení představitelů literatury a umění a jiných druzích informačně-kulturní výměny. Budeme se snažit, aby vzájemná výměna aktivit byla co nejširší“, říká Kubata.

           Užší styky s Vladimirem byly obnoveny v roce 2004 po návštěvě náměstka primátora Tomáše Jelínka a obvodních starostů Miloslavy Válkové a Jiřího Brodského v tomto 350tisícovém městě. V roce 2005 pobývala ve Vladimiru skupina ústeckých studentů zabývajících se archeologií a nedávno zde byli studenti-hudebníci v doprovodu radního Václava Kůrky.

             Vladimir ležící 180 km severovýchodně od Moskvy je třetím partnerským městem Ústí nad Labem. Kromě něj to jsou ještě britský Halton a německé Chemnitz.