Ústí dělá problém prach

Ústí dělá problém prach
11.1.2006
Třikrát vyšší koncentrace prachu v ovzduší jsou důvodem, proč město dnes dopoledne opět využilo „krizové“ SMS zprávy.

   Veřejnost byla rozhodnutím primátora Petra Gandaloviče vyzvána k tomu, aby omezila pobyt venku. „Týká se to především dětí, astmatiků a dalších, kteří trpí onemocněním dýchacích cest. Zprávu přednostně obdrželi ředitelé základních a mateřských škol“, říká primátor. Zároveň však upozorňuje, že se nejedná o smogovou situaci.

   Hlavním zdrojem prachu v současném nepříznivém inverzním rázu počasí jsou především lokální topeniště a doprava. Nárůst cen elektřiny a plynu bohužel způsobil, že se někteří majitelé rodinných domků vrátili k neekologickému využívání tuhých paliv. „Tomu lze samozřejmě těžko zabránit. Uložil jsem městské policii, aby začala důsledně sledovat situaci  na silnicích i staveništích – jde např. o to, aby nákladní vozy nepřevážely sypké a prašné materiály bez zakrytí, apod. Více udělat nemůžeme“, dodává Gandalovič.

   Vyšší koncentrace prachu v ovzduší se v Ústí objevují poměrně často, ale většinou na velmi krátkou dobu. Nynější prognóza však hovoří o tom, že by tato situace mohla trvat až do poloviny příštího týdne. To bylo důvodem k upozornění občanů.