Ústí má dostatek evropských projektů

Ústí má dostatek evropských projektů
17.10.2006
Ústí nad Labem by chtělo v letech 2007 – 2013 získat z evropských fondů až 3,5 miliardy korun.

   Na dnešním semináři věnovanému postavení měst ve vztahu k politice hospodářské a sociální soudružnosti Evropské unie konaném na ústecké Větruši to řekl primátor Jan Kubata.

   Největším místním projektem s předpokládanou podporou evropských peněz je vybudování rekreační zóny okolo jezera Milada, na kterém pracuje město Ústí nad Labem společně s některými okolními obcemi. Dále to jsou protipovodňová opatření na levém břehu Labe, druhá etapa revitalizace městského centra řešící např. přednádraží prostor či vybudování nových trolejbusových tratí.

   „Evropské fondy nám v minulých letech pomohly zrekonstruovat centrum města, koupit nové trolejbusy, opravit sportoviště či zrealizovat některé důležité dopravní stavby. Mohu zodpovědně prohlásit, že absorpční kapacita našeho města v rámci čerpání peněz z fondů Evropské unie zůstává velká: máme kvalitní projekty, schopný a zkušený administrační tým a zdravou ekonomiku. Jen ta totiž může garantovat schopnost spolufinancování projektů ze strany samospráv“, uvedl Kubata.

   V plánovacím období let 2007 až 2013 by měla Česká republika získat v rámci tzv. Cíle konvergence téměř 26 miliard Euro, což v přepočtu představuje téměř 750 miliard korun. Ústeckému a Karlovarskému kraji se podařilo pro Regionální operační program regionu soudružnosti Severozápad získat téměř 550 miliónů Euro – to je plných 16 procent z celkové alokace pro všechny regionální operační programy. Zmíněných 16 procent považuje Kubata za úspěch.

   „Města a obce, která na evropské peníze připravena nebudou, získají v následujících letech silný rozvojový deficit, který v budoucnosti nebude jednoduché odstranit. Při pohledu na stav českých veřejných financí je totiž jasné, že silnou poptávku veřejnosti ke zlepšení životních podmínek nelze naplnit pouze z národních dotací“, uzavřel primátor.