Ústí na Labem a Vladimír budou partnerskými městy

Ústí na Labem a Vladimír budou partnerskými městy
17.6.2003
Města Ústí nad Labem a Vladimir projevují dostatečnou vůli uzavřít úmluvu o spolupráci a stát se tak partnerskými městy. Vyplynulo to z oficiální návštěvy náměstka primátora Mgr. Tomáše Jelínka a obvodních starostů Ing. Jiřího Brodského a Miroslavy Válkové v tomto ruském městě.

Zástupci ústecké samosprávy absolvovali ve dnech 7. až 13. června sérii pracovních jednání s primátorem Vladimiru Alexandrem Rybakovem, prezidentem Hospodářské komory Vladimirské oblasti Evgueniem Limonovem, ředitelem Ruské mezinárodní akademie turistického ruchu Fyodorem Lavrovem a dalšími představiteli municipální sféry i místního kulturního a hospodářského života. Zúčastnili se také oslav Dnů města Vladimíru a 225. výročí vladimirské gubernie.

“Primátorovi Vladimiru A. Rybakovovi jsem předal návrh úmluvy o spolupráci mezi oběma městy, který je téměř totožný s dokumentem podepsaným mezi Ústí nad Labem a Chemnitz. Vedení Vladimiru při oboustranných rozhovorech potvrdilo vážný zájem o obnovení spolupráce, která skončila před 14 lety”, říká náměstek T. Jelínek.

Návrh úmluvy o partnerství by měl být podepsán v příštím roce v Ústí nad Labem. Některé praktické kroky však podle Jelínka proběhnou ještě před ratifikací dohody:

  • Mgr. Jelínek bude jednat s ředitelem Okresní hospodářské komory v Ústí nad Labem Mgr. Jiřím Kalachem o vztahu OHK a hospodářské komory vladimirské gubernie. Obě organizace podepsaly dohodu o spolupráci již v roce 1997, avšak dodnes z ní nevzešel žádný praktický výsledek ve formě obchodního kontraktu.
  • Mgr. Jelínek osloví UJEP ve věci možné spolupráce ústecké univerzity a Ruské mezinárodní akademie cestovního ruchu. Ředitel akademie F. Lavrov navrhl vzájemnou výměnnou praxi studentů.
  • Účast ústeckých uměleckých souborů a sportovců na jednorázových akcích ve Vladimiru (a naopak) lze realizovat ihned. Mgr. Jelínek o tom bude jednat s řediteli škol, představiteli sportovních klubů i kulturních zařízení.

Město Vladimir je se svými 360 tisíci obyvateli největším městem Vladimirské oblasti (gubernie). V gubernii rozdělené na 19 okresů žije 1,59 mil. obyvatel. I přes malou hustotu obyvatel na kilometr čtvereční (54,8) je zde z 80% zastoupen průmysl a pouze 20% tvoří agrární sektor.

Vladimirská oblast je v současné době jednou z nejlépe se ekonomicky rozvíjejících v celém Rusku. Každý druhý televizor, každá druhá skleněná láhev, každý šestý motocykl a každý sedmý traktor v Rusku pochází právě z místních podniků. Vyrábějí se zde také lokomotivy, komponenty do automobilů, zbraně, elektromotory, motocykly a stavební stroje.

Ve struktuře průmyslu převažuje výroba strojů a obrábění kovů (44%). Následují potravinářství (15,6%), elektroenergetika (10,6%), výroba skla (5,7%), chemický a petrochemický průmysl (4,8%), zpracování barevných kovů (4,1%) a dřevařský průmysl (3,3%). Už v roce 1999 se z Vladimirské oblasti vyvezlo zboží do 78 zemí světa v úhrnné hodnotě 125,8 mil. USD.

Důvody, proč s Vladimirem spolupracovat:

  1. Průmysl ve městě nyní vykazuje zhruba 5% růst. Místní podniky jsou v platební schopnosti.
  2. Vladimir leží pouze 180 km od Moskvy. Blízkost ruské metropole je obrovskou výhodou jak v hospodářské oblasti, tak ve sféře turistického ruchu.
  3. Kulturní památky Vladimiru a okolí jsou ruským národním pokladem (Vladimir býval hlavním městem země). Turistům tedy má co nabídnout.
  4. Vynikající kvalita místních umělců a kulturních souborů.
  5. Existence dvou univerzit – pedagogického a technického institutu (možnost předávání zkušeností s UJEP).

náměstek primátora Mgr. T. Jelínek se ve Vladimiru setkal také s kosmonautem A. Kubasovem, který se v roce 1974 zúčastnil sovětsko – amerického projektu Sojuz – Apollo.