Ústí se chystá změnit tvář svého centra

Ústí se chystá změnit tvář svého centra
29.9.2003
Rozhovor Ústeckého deníku s primátorem města Mgr. P. Gandalovičem.

   Ústí nad Labem se chystá kompletně změnit tvář svého centra. Metropole Ústeckého kraje je mnohými vnímána jako šedivé město s velmi špatným image. Primátor Petr Gandalovič přiznává, že je nejvyšší čas s tím něco udělat, protože město v této oblasti zaspalo. Proto také se svými kolegy primátory hovořil o revitalizaci městských center.

   Byl to v případě Ústí nad Labem záměr?

   “Já jsem to navrhl. Diskutujeme, jak dostat do centra města zpět život, jaké podmínky zde připravit pro investory, majitele obchodů. Ale třeba i jak koordinovat zavírací dobu, aby lidé netrávili dny v nákupních centrech na předměstí.”

   Jaké tedy Ústí má být?

   “Hlavně zastavěné, pak živé a bezpečné. Tyto tři faktory jsou provázané. S bezpečností jsme již začali. Teď musíme přesvědčit investory, že zde udržíme pořádek a do centra se nebudou dostávat živly, které tam nepatří. A je třeba změnit podmínky pro investory.”

   Proč se sem investoři nehrnou?

   “Je to řada důvodů. Celková atraktivita města v pánevní oblasti, jako je Ústí, je menší než u jiných měst. Druhá věc je, že jsme se neuměli domluvit s investory na podmínkách, které jsou pro ně přijatelné, ale zároveň ještě potřebné pro město. Myslím podíl bytů či způsob parkování. A úřad si také musí uvědomit, že zástavba v centru je priorita, a vytvořit proto podmínky třeba při stavebním řízení.”

   Budete mít vůbec dostatek peněz na přestavbu, nebo jde jen o velkolepé plány?

   “Sestavujeme rozpočet a není to jednoduché. Chceme nejen přestavbu Mírového náměstí, ale i Masarykovy třídy a v budoucnu kruhovou křižovatku Londýnská - Rooseveltova.”

   Nezmaří vaše plány zvýšení daní?

   “Pravda je, že se vše zdražuje. To, že dostaneme část daní zpět, nám bohužel nepomůže.”

   Spoléháte na investory, ale tyto daně dolehnou i na ně. Myslíte si, že přijdou?

   “Na to je třeba se zeptat hlavně vlády, ona zvyšuje ty daně na 22 procent. Musíme sazby sjednotit kvůli vstupu do Evropské unie, ale nikdo neříká, že na dvaadvacet procent. My jsme třeba navrhovali patnáct procent. To by přineslo růst.”

   

    S oživením centra také  úzce souvisí rekonstrukce Mírového náměstí.